ترکیب بندی تک نقطه ای پایه ترین نوع ترکیب بندی

تصمیمی که شما باید در ترکیب بندی تک نقطه ای بگیرید: سوژه در کجای کادر قرار می گیرد؟چه حالتی دارد؟ چه تاثیری می خواهید بر عکستان بگذارد؟
قانون یک سوم جذاب تر از ترکیب بندی تک نقطه ای می باشد.

وقتی از انسان عکاسی می کنید و سوژه را وسط کادر قرار می دهید تصویری بدون جذابیت دارید و نیاز دارید تا فکر کنید و ببینید تا چه عاملی را با آن ترکیب کنید تا تصویرتان جذاب بشود.

ترکیب بندی تک نقطه ای پایه ترین نوع ترکیب بندی
به عکس زیر نگاه کنید با قرار دادن سوژه وسط کادر و استفاده از عوامل جذاب اطراف آن عکس از یک تصویر معمولی به یک تصویر خاص تبدیل شده است، در این نوع ترکیب بندی ما قوی ترین بالانس را خواهیم داشت، چون تمام وزن بصری اطراف سوژه به یک اندازه تقسیم شده است.

ترکیب بندی تک نقطه ای پایه ترین نوع ترکیب بندی
وقتی سوژه تان را در لبه های کار قرار می دهید باید مراقب جهت آن باشید. فرض کنید که از یک چهره عکس می گیرید که به سمت راست تصویر نگاه می کند و شما آن را با استفاده از ترکیب تک نقطه ای عکاسی می کنید و آن را در سمت راست قاب قرار می دهید. در این زمان اگر مابقی تصویر جذابیت نداشته باشد چشم مخاطب از  سمت راست کادرتان خارج می شود. این مثال می تواند در مورد اجسام باشد که فرم هایی دارند که چشم را به خارج از کادر خارج می کنند.
اما اگر درست از ترکیب بندی نقطه ای استفاده شود و جهت سوژه رعایت شود عکستان جذاب می شود، زمانی است که شما می خواهید تصویرتان حس بی تعادلی را القا کند، می توانید از ترکیب بندی نقطه ای استفاده کنید با قرار دادن سوژه در پایین کادر و استفاده از عوامل دیگر در مابقی کادر می توانید این حس را القا کنید اما حواستان به جهت سوژه باشد.
برای رسیدن به نقطه جذاب، باید سوژه تان با مابقی تصویر از نظر سایز، رنگ، فرم و … کنتراست بالایی داشته باشد. مانند تصویر زیر.
ترکیب بندی تک نقطه ای پایه ترین نوع ترکیب بندی

امیدوارم مواردی را که مطرح شد را در این نوع از ترکیب بندی در نظر داشته باشید وحواستان باشد ،عکاسی هیچ قانونی ندارد و فقط راهنمایی ها ، تجارب و … را باید روز به روز یاد گرفت.


تهیه و ترجمه برای سایت عکاسی دات نت

مهرداد صالحی

منبع مقاله:

www.digital-photography-school.com

این مقاله را برای علاقه مندان به عکاسی به اشتراک بگذارید

 

 

۱ پاسخ به "ترکیب بندی تک نقطه ای پایه ترین نوع ترکیب بندی"

ارسال یک پیغام

ساماندهی

logo-samandehi

درباره ما

موسسه مهرآنا تصویر ویرا | عکاسی دات نت |  با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران دارنده مجوز نشر آنلاین می باشد.
 اطلاعات تماس  

تلفن عکاسی دات نت تهران-35متر قیطریه- خیابان روشنایی- کوچه بهرام شمالی- بن بست شقایق- پلاک1- واحد4

021-88223214     info@akasi.net

به روز باشید

  تلگرام عکاسی دات نت
اینستاگرام عکاسی دات نت