جشنواره استانی عکس نوروزدرکردستان با معرفی برگزیدگان پایان یافت

به گزارش خبرنگار مهر، نخستین جشنواره استانی عکس نوروز در کردستان شامگاه شنبه در سالن پردیس شماره دو سینما بهمن سنندج با معرفی برگزیدگان پایان یافت.

مهلت ارسال آثار به دبیرخانه این جشنواره در سنندج ۱۰ اسفندماه سال ۹۴ بود و زمان اختتامیه جشنواره و اهدای جوایز به برگزیدگان قرار بود که در ۲۵ اسفندماه سال گذشته باشد که به دلایل مختلفی مراسم پایانی این جشنواره به اردیبهشت ماه امسال موکول شد.

این جشنواره به منظور تشویق و ترغیب هنرمندان عکاس و ایجاد انگیزه بیشتر در آنها برای به تصویرکشیدن آداب و رسوم و آیین های خاص مردم استان در نوروز برگزار شد.

از محورهای این جشنواره می توان به آداب و رسوم و آیین های خاص مردم استان در ایام نوروز اعم از خرید، بازار و سفره هفت سین، نگرش مردم به نوروز، نگاه ویژه به حاشیه های نوروز، رقص محلی(هه لپرکی)، مسافرت، طبیعت، دید و بازدید اشاره کرد.

امیرعلی جوادیان که عضو هیئت مدیره انجمن عکاسان دوستدار میراث فرهنگی و انجمن دوستی ایران و کرواسی است ، مسعود مرادسلیمی مدرس دانشگاه و هنرستان های سنندج و افشین بختیاراز عکاسان برجسته کشوری که دارای درجه یک هنری از وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی است، داوری آثار ارسال شده به این جشنواره را برعهده داشتند.


برگزاری دومین جشنواره عکس نوروزبه صورت منطقه‌ای در کردستان

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کردستان هم در این مراسم با اشاره به برگزاری طرح ملی نوروزگاه به صورت پایلوت در ۱۲ استان کشور، گفت: این طرح در استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر، کردستان، آذربایجان شرقی، گیلان، کرمان، گلستان، خراسان رضوی، اصفهان، فارس و تهران به صورت پایلوت در اسفندماه سال گذشته به اجرا درآمد.

محسن علوی به اهداف برگزاری این طرح اشاره کرد و اظهارداشت: شناساندن آداب و رسوم مردم هر منطقه در ارتباط با عید نوروز به گردشگران و مسافران نوروزی از جمله مهمترین اهداف برگزاری این طرح بود.

وی با بیان اینکه پرونده نوروز در یونسکو به ثبت رسیده و اکنو ۱۲ کشور درآن عضویت دارند، بیان کرد: قرار بود مکانی را به برگزاری ویژه برنامه نوروز در ابتدای امسال اختصاص دهند، که بنابردلایلی با این برنامه موافقت نشد.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کردستان  ادامه داد: مسئولان وعده دادند که سال آینده مکانی به اجرای ویژه برنامه نوروز در سنندج اختصاص دهند ما هم تدارکات لازم برای اجرای این برنامه را از هم اکنون آغاز کردیم.

علوی اضافه کرد: برنامه مذکور را به گونه ای برگزار خواهیم کرد که بازخوردی جهانی داشته باشد و به گونه ای که با افزایش تعداد گردشگران داخلی و خارجی در استان مواجه شویم.

وی عنوان کرد: در راستای اهداف برنامه نوروزگاه با همکاری شهرداری سنندج و دفتر سینمای جوانان کردستان اقدام به برگزاری جشنواره استانی عکس نوروز کردیم.

وی اظهارداشت: یکی از برنامه های ما این است که دومین دوره این جشنواره را سال آینده به صورت منطقه ای در استان برگزار کنیم.


ارسال ۳۵۰ اثر به دبیرخانه جشنواره استانی عکس نوروز در کردستان

مدیر انجمن سینمای جوانان کردستان هم در این مراسم  گفت: ۳۵۰ اثر در محورهای اعلام شده به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که با رای هیئت داوران ۳۵ عکس تکی و یک مجموعه برگزیده شد.

سیروس ثنایی عنوان کرد: عکاسی یکی از تاثیرگذارترین رشته های هنری در زمینه توسعه گردشگری و ثبت و ضبط آداب و رسوم و فرهنگ مردم یک منطقه، آثار تاریخی و میراث معنوی و گردشگری است.

وی عکس و فیلم را از تاثیرگذارترین ابزار صنعت گردشگری خواند و اظهارداشت: اگر قرار است دومین دوره این جشنواره هم در سال آینده برگزار شود، امیدواریم موضوعات را گسترده تر کنند  تا عکاسان از امروز با انگیزه شروع به خلق و جمع آوری اثر کنند.

مسعود مرادسلیمی به نمایندگی از هیئت داوران هم در این مراسم با اشاره به فعالیت ۱۲۰ عکاس در سنندج،گفت: برگزاری جشنواره ها و مسابقات عکاسی فرصتی برای معرفی و ارائه آثار عکاسان و به نوعی حمایت از آنها است.

وی عنوان کرد: هر قدمی که در راستای حمایت از عکاسان برداشته شود منجر به رشد و توسعه فرهنگی جامعه خواهد شد.

وی بیان کرد: از آنجا که تصویر می تواند برروی نوع پوشش و به طور کلی سبک زندگی انسان تاثیربگذارد، در کشورهای غربی بیشتر از بودجه نظامی در زمینه هنر به ویژه عکاسی هزینه می کنند.

مرادسلیمی اظهارداشت: برگزاری جشنواره و چاپ کتاب هایی در زمینه عکاسی بهترین حمایت مسئولان از عکاسان است که امیدواریم در استان شاهد اقدامات بیشتری در این زمینه باشیم.

با رای هیئت داوران رتبه نخست این جشنواره را جمشید فرجوند فردا از شهرستان بیجار، رتبه دوم را سروه عزیزی و رتبه سوم را عمران اشرلواز شهرستان بیجار به خود اختصاص دادند.

از سوی هیئت داوران آثار بهمن شهبازی و شهاب ناصری هم شایسته تقدیر شناخته شد و به ترتیب جایزه نقدی چهار میلیون ریال و سه میلیون ریال به آنها اهدا شد.

از اسعد قربانی، اکبرگلی، امیر صادقی، بهزاد سهرابی، ساحل محمدی، سارااسدپور، سارا جعفری، سعادت شاه نظریان، شکیب مجیدی، صادق عزیزی، صفورا نیکروزی، فرزاد لطفی، فرگل احمدی، فرهاد مطاعی، کاوه ذکریایی، کسری آور، گلاله یوسفی و محمدرضا باغبانی که آثار آنها  به مرحله مسابقه راه یافته بود با اهدای لوح های سپاس و هدایایی تجلیل به عمل آمد.

منبع: خبرگزاری مهر

2016-04-24

۰ پاسخ به "جشنواره استانی عکس نوروزدرکردستان با معرفی برگزیدگان پایان یافت"

ارسال یک پیغام

ساماندهی

logo-samandehi

درباره ما

موسسه مهرآنا تصویر ویرا | عکاسی دات نت |  با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران دارنده مجوز نشر آنلاین می باشد.
 اطلاعات تماس  

تلفن عکاسی دات نت تهران-35متر قیطریه- خیابان روشنایی- کوچه بهرام شمالی- بن بست شقایق- پلاک1- واحد4

021-88223214     info@akasi.net

به روز باشید

  تلگرام عکاسی دات نت
اینستاگرام عکاسی دات نت