شش نکته برای عکاسی از نوزاد-قسمت دوم

در قسمت اول عکاسی از نوزاد ما به چهار نکته مهم در حیطه عکس یرداری از کودکان پرداختیم.

در این مقاله شما با شش نکته پایانی آشنا میشود.

تشخیص لحظات شیرین کودکی
مسئله دیگر در رابطه با نوزادان این است که آن ها تمایل ندارند زیاد بخندند . در واقع آنها کار زیادی انجام نمیدهند ، خوابیدن،غذا خوردان،توالت،گریه کردن و… نه چیزه دیگری.
مراقبت و دید خود را روی زندگی کودکتان ادامه دهید تا زمانی که آرام و راضی است. ممکن است نخندند اما در برنامه ی روزانه ی آن ها زمان هایی وجود دارد که برای عکس مناسب تر از بقیه زمان ها است. یکی از آن ها زمان حمام کردن است ( او این کار را خیلی دوست دارد) و دیگری اواسط صبح است. بعد از این که مقداری از غذایش را خورد، بگذاریم او قدری بازی کند، قبل از این که غذایش را به طور کامل تمام کند. این ها زمان هایی هستند که تضمین می دهند با دقت و حتی با خنده کارمان را انجام دهیم.
(1) دوربینتان را نزدیک نگه دارید
کودک ما تا حدی در مراحل روزانه اش قابل پیش بینی است. مثلادر بغل یک نفر آرام است و در طول روز لحظاتی وجود دارد که او بعضی کار های قشنگ و همچنین ناراحت کننده و خنده دارانجام میدهد. بدون دوربین دستی شما این لحظات را از دست می دهید چون آن لحظات معمولا زود گذر هستند. ما مایلیم دوربین(dslr) را در سالن نشیمنمان بگذاریم. جایی که بیشترین زمانمان را با او صرف کردیم اما در عین حال در اتاق خواب هم عکس های مهم دیگری داریم.
(2) مراقبت از عکس ها
کودکان هر روز در حال تغییر هستند، خصوصا در چند ماه اول که به طرز قابل ملاحظه ای کاملا شگفت انگیز است. اگر چه این تغییرات را مشاهده می کنید اما به راحتی این موقعیت ها را از دست می دهید بنابراین مهم است که به طور منظم عکس برداری کنید. دوستانی دارم که در روز های اول پس از به دنیا آمدن کودکشان صد ها عکس از او انداختند اما دیگر تا زمان شش ماهگی هیچ عکسی نینداختند. آن ها می توانند درک کنند که چقدر کودکشان تغییر کرده و چقدر در گرفتن عکس قصور کرده اند. زمانی که عکس های بدو تولد را با عکس های شش ماهگی مقایسه کردند .
(3) با روتوش دوست باشید
زمانی که بسیاری از عکس هایی که بچه ها تکان ناگهانی در آن داشته اند را می بینید، درمیابید که کاملا به طرز شگفت آوری خود را کامل و آرام نشان می دهند. واقعیت این است که بسیاری از کودکان کامل نیستند (در حالی که والدینشان خلاف این عقیده را دارند) .کمی خطا،چشم های خوابیده،بینی فین فینی،شیر خشک شده ی اطراف دهانشان،پوست جوش دار، و تکان ناگهانی و غیره در تمام بچه ها یکسان است. ممکن است شما دوست داشته باشید خیسی و رطوبت صورت را خشک کنید اما در بعضی موارد آن ها در عکس شما می افتند. من بیشتر وقت ها به آن ها اهمیت نمی دهم. فکر می کنم آن ها بچه ی شما را همان طور که هست نشان می دهند و هیچ اشکالی ندارد اگر چه بعضی وقت ها آن ها می توانند ما را پریشان کنند. برای این عکس های مخصوص که شما ممکن است بخواهید به عنوان هدیه به کسی بدهید، بهتر است آن ها را کمی به وسیله ی فتوشاپ روتوش کنید. بیشترین ابزار ادیت انواعی از رنگ پاش یا ابزار روتوش است ،استفاده ی از آن را یاد بگیرید، عکس راصاف و بی عیب میکند.در این صورت از نتیجه شگفت زده خواهید شد.
(4) تنظیم کردن رنگ
نکته ی با ارزش دیگر در مرحله ی چاپ عکس این است که تغییر کوچکی در رنگ آن بدهید. ما در واقع چند عدد از عکس هایمان مربوط به دانیال را کاملا به قالب سیاه و سفید برگرداندیم. به چند دلیل این کار مفید بوده است:
تکان ناگهانی ، هدف گیری و جوش و لک که من در بالا مطرح کردم، به طور چشم گیری کاهش یافت. برای عکس های تولد هم عالی است، یا برای عکس هایی که بعد از آن گرفته می شود. من درباره ی این مسئله قبلا مطالبی نوشته ام . ما تشخیص دادیم که آن بسیار کار ساز است.این کار عکس های شما را دل نشین می کند. کودکان موجودات دوست داشتنی کوچولوی نرمی هستند بنابراین رنگ را به این ترتیب تنظیم کنید.
همچنین ممکن است شما دوست داشته باشید تجربیاتی بدون نقض در رنگ های عکس هایتان داشته باشید مثلا تا حدی سیاه و سفید کردن . و بخواهید رنگ کمتری در عکس هایتان باقی بگذارید و به وسیله ی پاستیل آن را تمام کنید. دوباره عکس هایتان را با رنگ ملایم کنید و به آن احساس و دید متفاوتی بدهید.

شش نکته برای عکاسی از نوزاد-قسمت دوم
(5) نور غیر مستقیم
مسئله ای که من با آن روبه رو بوده ام این است، در حال حاضر این جا در استرالیا فصل زمستان است و نور خانه ی ما در معرض باد سرد قرار دارد. ما چند روز روشن تر از بقیه روز ها داشتیم. من چند عکس با نتیجه ی عالی در کنار پنجره با نور طبیعی گرفتم، اما در بیشتر موارد به نور بیشتری نیاز داشتم. من نور پرداز ماهری نیستم اما متوجه شدم بهترین نتیجه را زمانی گرفتم که فلش خود را (با روش نور پردازی) به صورت انداختن نور به سقف زدم تا نور غیر مستقیم ایجاد شود. این کار نور زیادی را پخش کرد که باعث شد عکس دانیال کمترآسیب ببیند . و از همه مهم تر این که چشم او به وسیله ی نور خیره و بدحالت نشد. (ما نمی خواهیم با وسواس در عکاسی چشم شخص را خیره و بد حالت کنیم . در ضمن ما از پزشک متخصص اطفال راجع به فلش دوربین سوال کردیم و پاسخ او این بود که آن خطری برای کودک ندارد اما برای راحتی کودکان فلش غیر مستقیم مناسب است. من آن کار را با امنیت انجام دادم (همه ی این کار ها امکان پذیر بود همین طور پرهیز از فلش) . فلش همچنین یک دید طبیعی نسبتا خوبی از عکس می دهد. اگر شما یک فلش با قابلیت پرش نداشته باشید سعی کنید تنظیمات iso روی دوربینتان نصب کنید. دیافراگم را بازتر کنید ، حالا شما دیگر اصلا نیازی به فلش نخواهید داشت اگر مقداری نور طبیعی در اتاق وجود داشته باشد. روش دیگر منتشر کردن نور فلش به وسیله ی گذاشتن کمی دستمال کاغذی روی فلش می باشد.
(6) شکار لحظه ها
در عکاسی از نوزاد-قسمت دوم، دو مطلب است که می خواهم بگوییم: اول این که زمان عکسیتان مهم است. کودکان خیلی تکان نمی خورند اما آن ها زیرکانه موقعیتشان را تغییر می دهند و حرکاتشان به گونه ای است که می تواند عکس را درست یا خراب کند. من دوربینم را روی عکس برداری ادامه دار تنظیم کرده بودم زمانی که دانیال متولد شد ، چون فهمیده بودم که عکس برداری با یک فرم لحظه ها را از دست می دهد. من همچنین بعضی از سکانس های شگفت انگیز عکس ها را به وسیله ی عکس برداری کامل سه یا چهار عکس را در یک ردیف به پایان رساندم.
دوم اینکه می خواستم به همه یادآوری کنم که داشتن بچه تنها فرصتی برای عکاسی نیست بلکه باید دوربین را هر چند وقت یک بار کنار بگذارید. به سادگی در اطراف با دوربینتان قدم بزنید ، چشمتان را به طرف کودکتان نگه دارید و درواقع سعی کنید از لحظه هایتان لذت ببرید. فقط تصاویر شگفت انگیز از کودکتان نگیرید بلکه خاطرات قشنگی را با کودکتان ایجاد کنید. اعتدال بهترین چیز است.

تهیه و ترجمه برای سایت عکاسی دات نت

مهرداد صالحی

منبع مقاله:

www.digital-photography-school.com

این مقاله را برای علاقه مندان به عکاسی به اشتراک بگذارید

۰ پاسخ به "شش نکته برای عکاسی از نوزاد-قسمت دوم"

ارسال یک پیغام

ساماندهی

logo-samandehi

درباره ما

موسسه مهرآنا تصویر ویرا | عکاسی دات نت |  با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران دارنده مجوز نشر آنلاین می باشد.
 اطلاعات تماس  

تلفن عکاسی دات نت تهران-35متر قیطریه- خیابان روشنایی- کوچه بهرام شمالی- بن بست شقایق- پلاک1- واحد4

021-88223214     info@akasi.net

به روز باشید

  تلگرام عکاسی دات نت
اینستاگرام عکاسی دات نت