عاشقانه‌هایی که در «چشمه صبح» جاری شدند/ ترکیب شعر و عکس

امیر جلیلوند مدرس خوشنویسی و عکاسی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره کتاب «چشمه صبح» که جمعه ۲۷ فروردین رونمایی می شود، توضیح داد: این کتاب شامل ۳۵ غزل از محمدعلی بهمنی شاعر بزرگ معاصر است که به قلم ۴۵ استاد خوشنویس از جمله غلامحسین امیرخانی، یدالله کابلی، عین الدین صادق زاده، عباس اخوین و …. خطاطی شده است و در سالروز هفتاد و چهارمین بهار زندگی محمدعلی بهمنی غزلسرای بزرگ معاصر رونمایی می شود.

وی درباره انتخاب اشعار محمدعلی بهمنی برای خوشنویسی به قلم استادان خط بیان کرد: دوست داشتم شاعری را انتخاب کنم که در قید حیات باشد، چراکه تجلیل از شاعران زنده ما به این شکل کمتر دیده شده است. کتاب اشعار شاعران بزرگی چون حافظ و مولوی بارها از سوی استادان بزرگ خوشنویسی شده است اما به شاعران معاصر و در قید حیات ما کمتر توجه شده  است. من سه شاعر بزرگ معاصر محمدرضا شفیعی کدکنی، هوشنگ ابتهاج (سایه) و محمدعلی بهمنی را در نظر داشتم که قرعه فال به نام استاد بهمنی رقم خورد و من توفیق همکاری با وی را یافتم.

این هنرمند خوشنویس همچنین گفت: من ۳۵ غزل از دیوان این شاعر بزرگ را انتخاب و تلخیص کردم که عمده اشعار به خط نستعلیق است اما شکسته نستعلیق و نقاشی خط هم برای برخی از این اشعار کار شده است.

این مدرس خوشنویسی و عکاسی با بیان این که کتاب «چشمه صبح» شامل دو بخش خوشنویسی و عکاسی پرتره است، متذکر شد: هر غزلی که انتخاب شده به قلم همه استادان خوشنویسی شده است و بخش دیگری از کتاب نیز شامل پرتره های استاد محمدعلی بهمنی و دیگر استادان خوشنویس است که کار عکاسی آنها را نیز خودم انجام داده ام.

جلیلوند یادآور شد: محمد ستاری مقدمه بخش عکاسی را نوشته و به پرتره های این کتاب اشاره کرده است.

وی با بیان این که کار تدوین این کتاب حدود ۲ سال به طول انجامیده است، گفت: برای عکاسی پرتره های استادان خوشنویس بارها به نقاط مختلف کشور سفر کردم و یا این هنرمندان سختی راه را به جان خریدند و عازم تهران شدند تا بتوانیم پرتره های همه استادان را در کنار آثار خطاطی آنها داشته باشیم.

وی در خاتمه درباره انتخاب عنوان کتاب «چشمه صبح» بیان کرد: این عنوان الهام گرفته از شعر استاد محمدعلی بهمنی با این مطلع است که شب و تنهایی و چشمان بی خواب/ جنون انتظار و جان بی تاب/ شنای اختران در چشمه صبح/ هزاران آرزوی نقش بر آب.

کتاب «چشمه صبح» همزمان با سالروز تولد محمدعلی بهمنی غزلسرای معاصر ایران روز جمعه ۲۷ فروردین ماه ساعت ۱۸ در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران رونمایی می شود.

بنیاد آفرینش های  هنری نیاوران در ادامه برگزاری آیین های نکوداشت و تجلیل از استادان برجسته حوزه فرهنگ و هنر ویژه برنامه  گرامیداشت هفتاد و چهارمین بهار زندگی محمد علی بهمنی را برگزار خواهد کرد. در این آیین جمعی از شاعران، ترانه سرایان و دوستان نزدیک این غزلسرا به شعرخوانی می پردازند و هنرمندان موسیقی برخی از اشعار وی را اجرا می کنند.

کتاب «چشمه صبح» به اهتمام انتشارات میردشتی به صورت نفیس در شمارگان ۱۰۰۰ نسخه به چاپ رسیده است.

منبع: خبرگزاری مهر

2016-04-15

۰ پاسخ به "عاشقانه‌هایی که در «چشمه صبح» جاری شدند/ ترکیب شعر و عکس"

ارسال یک پیغام

ساماندهی

logo-samandehi

درباره ما

موسسه مهرآنا تصویر ویرا | عکاسی دات نت |  با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران دارنده مجوز نشر آنلاین می باشد.
 اطلاعات تماس  

تلفن عکاسی دات نت تهران-35متر قیطریه- خیابان روشنایی- کوچه بهرام شمالی- بن بست شقایق- پلاک1- واحد4

021-88223214     info@akasi.net

به روز باشید

  تلگرام عکاسی دات نت
اینستاگرام عکاسی دات نت