عکاسی از مناظر شهری

من عاشق شهر ها هستم. در عین این که از فضاهای باز گسترده در حومه شهر لذت می برم، طرفدار پر و پا قرص فشار ها و شلوغی زندگی درون شهری هم هستم. همه افراد این گونه نیستند، اما من این مناطق را از نظر زندگی شخصی و نیز برای عکاسی فضای جالبی برای گذران اوقات می دانم.

عکاسی از مناظر شهری

بعضی از مردم ممکن است با دیدن رنگ خاکستری بتن، آسمان خراش ها و دیوارهای پوشیده از گرافیتی افسرده شوند، اما من چنین عناصری را سرشار از پتانسیل های عکاسی می بینم.

عکاسان مناظر شهری، این پتانسیل های عکاسی را در مناطق شهری که ما در آن زندگی و کار می کنیم جستجو می کنند.

تعریف عکاسی مناظر شهری کمی دشوار است، زیرا این رشته جایی مابین تعدادی از ژانر های دیگر جای می گیرد. برای دستیابی به مقصود این مقاله، اجازه دهید آن را از تعدادی از ژانر های مرتبط دیگر متمایز کنم:

– عکاسی از نمای شهر (Cityscape) : عکاسی از مناطق شهری از ثبت یک نمای بزرگ از شهر که اغلب تمیز و جلا داده شده است، فراتر می رود.

– عکاسی معماری: عکاسان مناظر شهری به ساختمان ها و سبک معماری آنها کمتر علاقه دارند، بلکه بیشتر علاقمندند اتفاقاتی که درون این ساختمان ها و اطراف آنها رخ می دهد را ثبت کنند.

– عکاسی از مردم در خیابان: عکاسی شهری بیشتر بر خود شهر و زندگی در آن تمرکز دارد تا مردمی که در آن زندگی می کنند.

عکاسی شهری گاهی آزاردهنده است، همیشه زیبا نیست و ممکن است کاملا انتزاعی باشد.

در ادامه یازده توصیه آورده می شود که به کمک آنها می توانید مهارت عکاسی خود را از مناظر شهری ارتقا دهید:

 

1) از لنز های متنوع استفاده کنید

من دریافته ام که برای عکاسی شهری معمولا همراه داشتن دو لنز کفایت می کند. من ترجیح می دهم که یک لنز با زاویه واید (گسترده) و یک لنز زوم با طول متعادل همراه داشته باشم. طول های کانونی بیشتر برای ثبت جزییات ساختمان ها و صحنه های خیابانی به کار می آیند (حواستان باشد که علاوه بر آن، عکس را مسطح هم می کنن.) اما لنز های واید برای ثبت تصاویر بزرگ عالی هستند و عمق میدان بزرگتری به دست می دهند که می تواند به عکس های شما جذابیت و حس خوبی اضافه کند.

عکاسی از مناظر شهری

 

2) لوازم دیگر

مسلما لوازمی که شما در عکاسی مناظر شهری از آن استفاده می کنید، به سبک عکاسی خود شما (و همین طور بودجه شما) نیز بستگی دارد، اما من علاوه بر دو لنزی که در بالا اشاره کردم و همچنین DSLR، یک تک پایه (monopod) (و اگر بخواهم تا غروب عکاسی کنم، یک سه پایه)، فیلتر های پولاریزه، فیلترهای UV (برای زمانی که از فیلترهای پولاریزه استفاده نمی کنم)، کیف دوربین بنددار (من از یک کیف Crumpler استفاده می کنم که دریافته ام باعث می شود به راحتی به آنچه می خواهم دسترسی داشته باشم و در عین حال به شکلی منطقی نا محسوس است.)، باتری های اضافه و معمولا فلاش بیرونی خود را نیز همراه می برم، گرچه در شهر به اندازه زمان عکاسی منظره از آن استفاده نمی کنم، بیشتر به این خاطر همراهم است که در صورتی که فرصت گرفتن یک عکس پرتره خوب پیش آمد از آن استفاده کنم.

 

3) تضاد ها را جستجو کنید

یکی از چیزهایی که من در شهر ها دوست دارم، تنوع و گوناگونی است که در آنها یافت می شود، چه در مورد مردم (شهر جایی است که انواع مختلف مردم در آن گرد هم می آیند) و چه در مورد تنوع بصری که در مکان های شهری دیده می شود. تضاد ها را  در سبک های معماری، مصالح ساختمان ها، رنگ ها و غیره جستجو و ثبت کنید، به این ترتیب می توانید عکس های بسیار جالبی بگیرید.

 

4) توجه به مردم

چالش همیشگی برای عکاسان مناظر شهری این است که شهرها به طور طبیعی محل تجمع مردم هستند. البته ما با مردم مشکلی نداریم، اما چه بخواهید و چه نخواهید، در عکاسی شهری آنها به نقطه کانونی عکس تبدیل می شوند. نظر من در مورد مردم در عکاسی شهری این است که شما یا با این واقعیت که مردم در عکس ها حضور دارند کنار می آیید و آنها را به نقطه کانونی عکس تبدیل می کنید و یا اگر ممکن باشد، آنها را از عکس حذف می کنید، راه میانه ای وجود ندارد. یکی از راه های حذف مردم از عکس این است که آخر هفته ها یا در ساعات بعد از کار عکاسی کنید. در نهایت زمانی که می خواهم تصمیم بگیرم که مردم در عکس باشند یا نه، از خودم این سوال ها را می پرسم: آیا آنها به عکس مربوط اند؟ و آیا حضور آنها به ترکیب بندی عکس چیزی اضافه می کند یا چیزی از آن می کاهد؟ اگر حضور مردم چیزی به ترکیب بندی اضافه کند، از آنها در عکس استفاده کنید و اگر موجب انحراف از منظور عکس می شوند، حذفشان کنید.

 

5) شواهد حضور مردم

حتی اگر شما رویکرد حذف مردم از عکس هایتان را انتخاب کنید، باز هم آنها به وسیله چیزهایی که از خود باقی می گذارند، تقریبا همیشه در عکس شما حضور دارند. مناظر شهری همیشه مستقیما مردم را در خود جای نمی دهند، اما درباره نحوه زندگی ما چه خوب و چه بد حرف هایی برای گفتن دارند. اگر به دنبال شواهد حضور مردم در صحنه های شهری بگردید و بتوانید آنها را ثبت کنید، تاثیر قدرتمندی در عکس های خود ایجاد خواهید کرد. با این کار شما به عکس های خود لایه هایی از جذابیت اضافه کرده و آنها را پویاتر می سازید.

عکاسی از مناظر شهری

6) درباره مکان های عکاسی خود تحقیق کنید

عکاسی از مناطق شهری ممکن است یک کار بسیار فی البداهه به نظر برسد (و گاهی هم همین طور است)، اما بسیاری از عکس های تماشایی در این حوزه، نتیجه برنامه ریزی دقیق هستند. شگفت انگیز است که چگونه یک مکان می تواند طی ساعات مختلف روز دچار تغییر و تحول شود (به ویژه در اثر تغییر زاویه نور). بنابراین مکان های بالقوه را در ساعات مختلف روز زیر نظر بگیرید و با گذشت زمان، به همان محل برگردید و ببینید آیا چیز جدیدی برای ارائه دارد یا نه.

در مورد این که چه ساعتی از روز بهترین زمان برای عکاسی است، من مطمئن نیستم که چنین زمانی وجود داشته باشد، اما من شخصا اواخر بعد از ظهر را ترجیح می دهم، همچنین روزهایی که آسمان پوشیده از ابر است، اما خیلی تاریک نیست.

 

7) به دنبال تم ها بگردید

گرچه در مناطق شهری تنوع بسیاری وجود دارد، اما علاوه بر آن می توان در آنها تم های تکراری زیادی در مورد زندگی پیدا کرد. به عنوان مثال من اخیرا از یک نمایشگاه عکس مناظر شهری بازدید کردم که مکان های زندگی مردم در شهر را کاوش کرده بود. این عکس ها شامل مجموعه ای از خانه های مردم بود: از نیمکت پارک تا انبارهای تغییر کاربری داده شده و خانه های قدیمی. دیدن این مکان ها در کنار هم تاثیر بسیار قدرتمندی در بیننده ایجاد می کرد.

 

8) آینه ها را جستجو کنید

این روز ها بسیاری از ساختمان ها با سطوح بسیار بازتاب دهنده ساخته شده اند. این ساختمان ها می توانند هم به عنوان یک فرصت ظاهر شوند و هم به عنوان یک چالش. با عکاسی از انعکاس ها در این ساختمان ها می توان به تاثیرات خیره کننده ای در عکس دست پیدا کرد. برای این که بهترین راه این کار را پیدا کنید، معمولا لازم است زوایای زیادی را امتحان کنید تا بهترین انعکاس را بیابید. اگر می خواهید خیرگی یا بازتاب های ناخواسته را از آینه ها یا پنجره های براق حذف کنید، ارزشش را دارد که با کمی هزینه، یک فیلتر پولاریزه تهیه و از آن استفاده نمایید.

عکاسی از مناظر شهری

 

9) تا هنگام شب به عکس گرفتن ادامه دهید

با فرا رسیدن غروب و روشن شدن چراغ ها، شهر ها به شکلی باورنکردنی تغییر می کنند. صحنه ای که ممکن است در طول روز یکنواخت و خسته کننده باشد، می تواند با آمدن غروب شخصیت و حال و هوای متفاوتی پیدا کند.

من از عکاسی در هوای گرگ و میش در زمان بین روز و شب لذت می برم، زمانی که هنوز در آسمان نور وجود دارد، اما تاثیر نورهای شب نیز در عکس به چشم می خورد.

 

10) مناطق مختلف شهر را بررسی کنید

یکی از چیزهایی که مرا مجذوب شهرها می کند، تفاوت هایی است که در حس و حال و فضای مناطق مختلف شهری دیده می شود. شما با گذشتن از یک یا دو بلوک شهری می توانید از یک منطقه تجاری به یک منطقه در هم ریخته صنعتی یا به یک منطقه مسکونی درون شهری شیک و یا یک منطقه خرید برسید. بسیاری از عکاسان مناظر شهری یک یا چند نوع از این مناطق را برای عکاسی ترجیح می دهند، اما اگر تازه می خواهید این کار را شروع کنید، ارزشش را دارد که امکاناتی را که هر یک از این مناطق در اختیارتان می گذارند بررسی کنید. به خاطر داشته باشید که همه مناطق شهری امن نیستند، به همین دلیل گاهی عاقلانه است که با همراهی دیگران عکاسی کنید.

 

11) جستجوی شهر در حومه یا مناطق روستایی

شاید من در این پست کمی شهر محور به نظر برسم، اما بیشتر آنچه نوشته ام می تواند در حومه شهر های ما یا حتی شهرستان های کوچکتر نیز مورد استفاده قرار بگیرد. چرا که مناطق شهری در حقیقت جایی هستند که مردم در آنجا جمع شده و کنار هم زندگی می کنند، حال چه بزرگ باشند و چه کوچک.


تهیه و ترجمه

شهرزاد رحمانی

منبع مقاله:

www.digital-photography-school.com

این مقاله را برای علاقه مندان به عکاسی به اشتراک بگذارید

ساماندهی

logo-samandehi

درباره ما

موسسه مهرآنا تصویر ویرا | عکاسی دات نت |  با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران دارنده مجوز نشر آنلاین می باشد.
 اطلاعات تماس  

تلفن عکاسی دات نت تهران-35متر قیطریه- خیابان روشنایی- کوچه بهرام شمالی- بن بست شقایق- پلاک1- واحد4

021-88223214     info@akasi.net

به روز باشید

  تلگرام عکاسی دات نت
اینستاگرام عکاسی دات نت