عکاسی انعکاس نور در آب

عکاسی انعکاس نور در آب، با افزودن جذابیت و عمق به عکس شما، از یک سوژه معمولی تصویری منحصر به فرد خلق می کند.

نورهای شهر در هوای گرگ و میش

وقتی آسمان پیش از فرارسیدن شب به رنگ آبی کبالت درمی آید و نور ساختمان های اطراف در آب منعکس می شود، گویی معجزه ای رخ می دهد.

در تصویر زیر، مثالی از عکاسی از یک هتل ساحلی را در غروبی تابستانی، در حالی که تفرج گاه ساحلی در پیش زمینه پر از قایق است، مشاهده می کنید. درست پس از غروب آفتاب، نورهای رنگی موجود در نمای هتل، در آبی که رنگ آبی کبالت آسمان را به خود گرفته است، منعکس شده و تصویری بسیار پر انرژی پدید آورده است.

عکاسی انعکاس نور در آب

دریاچه آرام در صبحگاه

وقتی صبح زود از خواب برخیزید، آب دریاچه اغلب صاف و آرام خواهد بود که باعث می شود بازتاب بی نقصی در آن ایجاد شود. ثبت کردن یک بازتاب بی نقص از آنچه به نظر می رسد، دشوارتر است زیرا حتی وزش باد اندکی موجب ایجاد ریز موج در آب شده و تصویر سطح آب را تار خواهد کرد. اگر بتوانید دریاچه ای کوهستانی پیدا کنید، احتمال بیشتری وجود دارد که آبی آرام برای عکاسی در صبحگاه نصیبتان شود. اگر نخستین پرتوهای خورشید صبحگاهی، قله کوه ها را روشن کرده و تصویر آنها در آب منعکس شود، عکس شما بسیار بهتر خواهد شد. زمانی که مکان عکاسی را بررسی می کنید، یک قطب نما همراه داشته باشید تا بتوانید سوژه ای واقع در مغرب پیدا کنید که هنگام طلوع خورشید روشن شود. سپس ترتیبی بدهید که مقداری آب بین شما و آن سوژه قرار بگیرد، به این ترتیب مواد اولیه برای ایجاد یک عکس محشر را فراهم خواهید کرد.

عکاسی انعکاس نور در آب

عکاسی از دریاچه آرام فرصت خوبی است برای این که قانون یکی سوم ها را بشکنید و به دنبال ایجاد تقارن کامل در عکس خود باشید. خط افق را در وسط فریم قرار داده و قدری سوژه و بازتاب هم در آن جا بدهید.

از تابش مستقیم نور بر آب اجتناب کنید، زیرا موجب ایجاد نور خیره کننده بر سطح آب می شود. بهترین وضعیت این است که یک شیء رنگی که نور مستقیم بر آن می تابد، داشته باشید و این سوژه بر سطح آبی که در سایه قرار دارد، منعکس شود. در این حالت، بازتابی با رنگ های اشباع شده خواهید داشت و از خیرگی خبری نخواهد بود.

دریاچه نه چندان آرام

ریزموج های سطح آب لزوما بد نیستند، بلکه تنها افکت متفاوتی ایجاد می کنند. برای ایجاد این افکت، شما می توانید صبر کنید تا کمی باد بوزد یا به سادگی از نوردهی طولانی تری استفاده کنید که زمان کافی در اختیار شما می گذارد تا آب دریاچه در حالی که شاتر باز است، به حرکت درآید. در هر دو حالت، با اضافه شدن بافت به آب، تصویر انتزاعی تری ایجاد می شود.

عکاسی انعکاس نور در آب

اقیانوس در هنگام طلوع یا غروب خورشید

واضح است که هنگام عکاسی از اقیانوس از بازتاب کامل و بی نقص خبری نخواهد بود، زیرا آب دائما در حال حرکت است. با این حال اقیانوس هنوز هم رنگ آسمان را در خود انعکاس می دهد و اگر هنگام طلوع یا غروب، آسمان به رنگی زیبا در بیاید، شما می توانید با اضافه کردن نورهای منعکس شده در اقیانوس، تاثیر آن را در ترکیب بندی خود چند برابر کنید.

عکاسی انعکاس نور در آب

 

[divider]

دانلود فیلم آموزش عکاسی با تکنیک لانگ اکسپوژر

مجموعه فیلم آموزش عکاسی - نوردهی طولانی در روز

[divider]

پرندگان

عکاسی انعکاس نور در آب

من عاشق عکس گرفتن از بازتاب بی نقص پرندگان در آب هستم. البته از عهده چنین کاری برآمدن دشوار است، زیرا چند مورد باید در کنار هم قرار بگیرند تا گرفتن این تصویر ممکن شود.

– اول: هیچ بادی نباید بوزد.

– دوم: طبق معمول، به نور زیادی نیاز دارید.

– سوم: به یک پرنده نیاز دارید. ( بسیارخوب، می دانم که این یکی کاملا واضح بود، اما باور کنید گفتنش از انجام دادنش آسان تر است.)

برای گرفتن این عکس از یک لک لک جنگلی، مجبور شدم سه روز متوالی هنگام صبح به محل مراجعه کنم تا بالاخره آب آرام نصیبم شود. سپس ابتدا باید یک موقعیت مناسب پیدا کرده و خیلی آرام و بی حرکت آنجا باقی می ماندم و خدا خدا می کردم که یک پرنده از راه برسد. اغلب اوقات اگر پرنده از قبل آنجا باشد و شما سعی کنید به او نزدیک شوید، در این کار موفق نخواهید شد.

من عکس هایی را دوست دارم که در آنها پرنده اندکی حرکت کرده و در اطراف پایش ریزموج های کوچکی ایجاد می شود که سطح آب را تعریف می کند.

نی ها

به دنبال نی ها و سایر گیاهان علفی که از آب بیرون زده اند باشید، چرا که می توانند تصویر انتزاعی فوق العاده ای ایجاد کنند. در تصویر زیر، اگر برگ های نیلوفر آبی در عکس وجود نداشت، احتمالا تشخیص این که سطح آب کجاست برای بیننده دشوار بود.

عکاسی انعکاس نور در آب

بازتاب تنها

لازم نیست سوژه ای که نور مستقیم دریافت می کند حتما در قاب تصویر جای بگیرد. می توان با رها کردن سوژه اصلی در خارج از فریم و تنها قرار دادن بازتاب آن در عکس، به ترکیب بندی های جالبی رسید.

در این عکس که از هاف دوم در پارک ملی یوسیمیتی گرفته شده است، نور مستقیمی که به گنبد سنگی می تابید به قدری شدید بود که من تصمیم گرفتم آن را خارج از فریم رها کنم و تنها بازتاب آن را در عکس جای دهم و به این ترتیب، تصویر امپرسیونیستی انتزاعی تری ایجاد کنم.

عکاسی انعکاس نور در آب

برای ایجاد انتزاع بیشتر، به دنبال بازتاب سوژه های رنگی در آب ریزموج دار باشید. از این که سوژه اصلی ممکن است در عکس قابل تشخیص نباشد، نگران نباشید.

عکاسی انعکاس نور در آب

این عکس در واقع بازتاب انبوهی از قایق ها در اسکله  یک تفرجگاه ساحلی است. ریز موج ها با شنای ماهی ها در زیر سطح آب ایجاد شده اند.

عکاسی انعکاس نور در آب

این تصویر در نیوهمپشایر، در جریان نمایش رنگارنگی از برگ های پاییزی گرفته شد.

آن روز باد می وزید، بنابراین عکاسی از درختان خوب در نمی آمد. تصمیم گرفتم با عکاسی از بازتاب این درختان در آبی که در اثر وزش باد تند موج دار شده بود، تصویری انتزاعی پدید آورم.

چند توصیه

گزینه های پیش روی خود را به یاد داشته باشید: سوژه و بازتاب آن، بازتاب تنها، آب آرام و آب موج دار

نور مستقیم بر روی آب ایجاد خیرگی می کند. مطلوب این است که نور مستقیم به سوژه شما بتابد و تصویر سوژه در آبی که در سایه قرار گرفته است منعکس شود. در صورت وجود خیرگی، می توانید به وسیله یک فیلتر پولاریزه آن را کاهش داده و حتی حذف نمایید.  فیلتر خنثی درجه بندی شده (graduated neutral density filter) را هم امتحان کنید. معمولا بازتاب سوژه چند درجه از خود آن تیره تر است، بنابراین می توانید از یک فیلتر خنثی درجه بندی شده برای ایجاد تعادل در تصویر استفاده کنید. اگر این فیلتر را در اختیار ندارید، می توانید از معادل دیجیتال آن در لایت روم ( Lightroom) یا فتوشاپ استفاده کنید. اما به خاطر داشته باشید که قسمت بازتاب هنوز هم باید در عکس اندکی تیره تر باشد. اگر بازتاب را به اندازه سوژه اصلی روشن کنید، عکس به نظر درست نخواهد آمد.

برای به حداکثر رساندن مقدار انعکاس در قاب تصویر، از زاویه کم استفاده کنید.


تهیه و ترجمه

شهرزاد رحمانی

منبع مقاله:

www.digital-photography-school.com

این مقاله را برای علاقه مندان به عکاسی به اشتراک بگذارید

۰ پاسخ به "عکاسی انعکاس نور در آب"

ارسال یک پیغام

ساماندهی

logo-samandehi

درباره ما

موسسه مهرآنا تصویر ویرا | عکاسی دات نت |  با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران دارنده مجوز نشر آنلاین می باشد.
 اطلاعات تماس  

تلفن عکاسی دات نت تهران-35متر قیطریه- خیابان روشنایی- کوچه بهرام شمالی- بن بست شقایق- پلاک1- واحد4

021-88223214     info@akasi.net

به روز باشید

  تلگرام عکاسی دات نت
اینستاگرام عکاسی دات نت