عکاسی با آیفون – نوردهی خلاقانه

عکاسی با آیفون آسان است. کل کاری که باید بکنید لمس کردن آیکون دوربین با نوردهی خلاقانه است.

حالا یک عکس دارید که میتوانید با همه دنیا به اشتراک بگذارید. عکاسی خودانگیخته و فوری هیچ اشکالی ندارد، اما با این حال، درس امروز ما به کنکاش درباره تکنیکی میپردازد که به شما اجازه میدهد به خلاقیتتان انعطاف بدهید.
قبل از شروع درس اول باید چند اصطلاح را توضیح بدهم که عبارتند از “نوردهی” و ” نور بالا” و “سایه”.

نوردهی
به عبارت ساده، نوردهی ، روشنی یا تاریکی تصویر شما را رقم میزند. وقتی با آیفونتان عکس میگیرید، یا هر دوربین دیگری از این دست، باید مقدار نوری که برای ثبت بر سنسور از لنز میگذرد را کنترل کنید. اگر نور زیادی وارد لنز شود عکس میسوزد و اگر نور کم باشد عکس تیره میشود. اغلب اوقات، اگر نور به طور یکنواخت در صحنه پخش باشد به این معناست که نواحی خیلی روشن یا خیلی تاریک ندارید و نور متعادلی خواهید داشت. عکس زیر نمونه ای از صحنه با نور یکنواخت است که عکسی با نور یکنواخت از آن بدست میاید.

IMG_07760

به هر حال، در صحنه هایی که کنتراست بالاست، یعنی طیف گسترده ای از نور روشن تا سایه های تاریک دارید، گرفتن عکسی که بدرستی نوردهی شده باشد کمی سخت میشود. دوربین آیفون شما دامنه نور محدودی را میتواند مدیریت کند. در موقعیتی اینچنینی شما به عنوان عکاس باید در مورد نوردهی تصمیمی خلاقه بگیرید. که این مساله ما را به مرحله بعد میبرد.

نور بالا و سایه
منظور از نور بالا ناحیه های خیلی روشن تصویر است. اگر نوردهی را براساس این نواحی تنظیم کنیم میتوانیم جزئیات این نواحی خیلی روشن را ببینیم اما امکان دیده شدن جزئیانت نواحی تاریک از دست میرود.
منظور از سایه، تاریکترین نواحی صحنه است. اگر نوردهی را براساس این سایه ها تنظیم کنیم میتوانیم جزئیات موجود در این نواحی را در عکس ببینیم اما امکان مشاهده جزئیات نواحی روشن از بین میرود. این مساله ای است که به عنوان یک عکاس باید با آن سر کنیم. اما به این مساله به عنوان یک محدودیت نگاه نکنید بلکه به عنوان یک فرصت خلاقه به آن بنگرید.
در عکس زیر ، من بر اساس نواحی روشن نوردهی را تنظیم کردم که به من اجازه داد تا جزئیات نواحی روشن بیرون پنجره را به خوبی نمایان کنم. همانطور که مییبینید داخل اتاق کاملا تاریک باقی مانده است.

IMG_20530

در تصویر زیر ، براساس داخل اتاق نوردهی کردم ( سایه) که به من اجازه داد تا جزئیات بیشتری از اتاق را به نمایش بگذارم اما به قیمت از دست رفتن تمام جزئیات بیرون پنجره.

IMG_20500

تنظیم نوردهی عکاسی با آیفون

حالا که درک اولیه ای از نوردهی پیدا کردیم ببینیم در عکاسی با آیفون چطور باید آنرا کنترل کنیم؟ جواب ساده است، میتوانید بر روی نواحی متفاوت صفحه نمایش تاچ کنید تا معین کنید دوربین کجا را نورسنجی کند تا بتواند مقدار نور ورودی به لنز را مشخص سازد. اگر روی یک ناحیه روشن تاچ کنید متوجه میشوید که تصویر تاریکتر میشود. بالعکس اگر روی یک ناحیه تاریک تاچ کنید صفحه روشنتر میشود.
در تصویر زیر، نوردهی بر اساس نواحی سایه تنظیم شده است و جزئیات روشنترین نواحی صحنه از دست رفته است. که در این مورد آسمان است.

ExposureLight0

وقتی که نور دهی را برای نواحی روشنتر تنظیم میکنم، میتوانیم جزئیات آسمان را ببینیم اما بسیاری از جزئیات نواحی سایه را از دست میدهیم.

ExposureDark0

تکلیف

تکلیف این هفته شما این است که گوشیتان را بردارید و بیرون بروید در مورد نور تصمیمیات خلاقانه بگیرید. آنچه نیاز دارید یافتن صحنه ای است که کنتراست بالایی دارند و نوردهی را برای نواحی روشن یا سایه تنظیم کنید. حتما عکسهایتان را در اینستگرام به اشتراک بگذارید و آنها را با #Akasinet تگ کنید تا ماهم بتوانیم عکسهای شما را ببینیم.

IMG_222510

ماجراجویی بعدی ما در دنیای عکاسی با آیفون بررسی تکنیکهای پیشرفته ای در مورد فوکوس، نوردهی و وایت بالانس و همچنین استفاده خلاقانه از آنهاست.

منبع:

idownloadblog.com

 

۰ پاسخ به "عکاسی با آیفون - نوردهی خلاقانه"

ارسال یک پیغام

ساماندهی

logo-samandehi

درباره ما

موسسه مهرآنا تصویر ویرا | عکاسی دات نت |  با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران دارنده مجوز نشر آنلاین می باشد.
 اطلاعات تماس  

تلفن عکاسی دات نت تهران-35متر قیطریه- خیابان روشنایی- کوچه بهرام شمالی- بن بست شقایق- پلاک1- واحد4

021-88223214     info@akasi.net

به روز باشید

  تلگرام عکاسی دات نت
اینستاگرام عکاسی دات نت