عکاسی با آیفون و جادوی HDR

خیلی خوشحالم که برای سومین قسمت از مجموعه درسهای عکاسی با آیفون با شما هستم. در این درس میخواهیم درمورد عکاسی با آیفون و جادوی HDR اطلاعاتی در اختیارتون بگذاریم.

در قسمتهای قبلی در مورد

1. عکاسی با آیفون – نوردهی خلاقانه

2. عکاسی با آیفون: تکنیکهای پیشرفته فوکوس و نوردهی

صحبت کردیم.

در دو درس قبلی به نوردهی و چگونگی کاربرد خلاقانه از آن پرداختیم. در هر دو درس در مورد محدودیت های عکاسی با آیفون در توانایی ثبت نور صحبت کردیم. این اشکال عکاسی با آیفون نیست، این محدودیت در مورد همه دوربینها صادق است. حالا میخواهد دوربین فیلمی باشد یا پیشرفته ترین سنسور دیجیتال، دوربینها در رویارویی با محدوده وسیعی از نور و تاریکی به خوبی چشمهای شما نیستند.

دنیای عکاسی خیلی روی این مساله کارکرده است و به تکنیکی رسیده است به نام عکاسی HDR ( عکاسی با محدوده داینامیکی بالا ). به عبارت ساده HDR یک تکنیک عکاسی است که با نوردهی بر اساس نواحی روشن یک عکس میگیرد و بانوردهی بر اساس نواحی تاریک هم یک عکس میگیرد و این دو را پیکسل به پیکسل با هم ترکیب میکند تا تصویری بدست آید که هم برای نواحی روشن و هو نواحی تاریک نوردهی مناسبی داشته باشد. درگذشته عکاسها در طول مرحله ظهور عکس در تاریکخانه از تکنیکهایی برای رسیدن به این نتیجه استفاده میکردند. امروزه عکاسی با آیفون با یک کلیک این کار را در همان زمان عکاسی انجام میدهد. درادامه مثالی از عکاسی HDR برایتان میاورم.

ناحیه روشن – درعکس زیر بر اساس این آسمان آبی زیبا نوردهی کردم. با اینکار بسیاری از جزئیات مربوط به پل که در سایه است را ازدست دادم.

IMG_17720

ناحیه سایه – با نوردهی برعکس بالا توانستم جزئیات ناحیه تاریک را ثبت کنم، اما تاثیر آن آسمان زیبا را ازدست دادم.

IMG_17730

نوردهی متعادل شده – با فعال کردن گزینه HDR در آیفونم، توانستم نوری متعادل ایجاد کنم که هم آسمان روشن و هم پل تاریک به درستی نوردهی شده است.

IMG_17740

چگونگی کار
میپرسید چطور چنین فرایند پیشرفته ای را در آیفونتان انجام دهید؟ راحت است، فقط این گزینه را در options فعال کنید. بله به همین راحتی. وقتی این گزینه را فعال کنید هرباری که عکس میگیرید آیفون شما چندین عکس با نوردهیهای متفاوت میگیرد و یک سری کارهای ریاضیاتی تخیلی روی آنها انجام میدهد تا آنها را با هم ترکیب کند و یک عکس با نوردهی بسیار زیبا تحویلتان دهد.

IMG_063410

محدودیتها
باید گفت که HDR به این فریبندگی که به نظر میرسد نیست. عکاسی HDR دو محدودیت جدی و یک مورد ملاحظه فردی را دربر میگیرد. قبل از پرداختن به این دو محدودیت بگذارید اول درباره این ملاحظه فردی صحبت کنیم.
عکاسی HDR موجب میشود آیفون شما زمان بیشتری برای پردازش این عکسها بگذارد که میتواند فضای ذخیره عکسها را افزایش دهد. در سرعت هم تاثیر دارد، اگر شما عکسی با HDR فعال بگیرید، متوجه میشوید که پردازشش کمی بیشتر طول میکشد. اگربرحسب ذخیره سازی هم بررسی کنیم، اگر شما گزینه Keep Normal Photo را فعال کرده باشید، در مورد هر عکسی که میگیرید دو عکس ذخیره میشود. البته اینها مشکلی بوجود نمی آورند اما قبل از به کار گیری HDR باید این مسائل را مدنظر داشته باشید. حالا به محدودیتهای عکاسی HDR میپردازیم.

حرکت دوربین
اولین محدودیت عمده استفاده از HDR حرکت دوربین است. به یاد داشته باشید که وقتی گزینه HDR را فعال کنید، آیفون در لحظه عکاسی چندین عکس میگیرد و آنها را باهم مخلوط میکند و به یک عکس میرسد. اگر دوربینتان تکان بخورد اطراف لبه های سوژه هاله هایی پدید میاید. میتوانید با استفاده از سه پایه این مشکل را برطرف کنیددر این عکس که از آمفی تئاتر معروف رد راک گرفته شده است میتوانید در امتداد لبه صخره ها نشانه حرکت دوربین را ببینید.

photo2

حرکت سوژه
این دومین محدودیت عمده استفاده از HDR است. شما میتوانید آیفونتان را روی ثابت ترین سه پایه قرار دهید اما اگر سوژه حرکت کند به مشکل برمیخورید.
درعکس زیر بعد از اینکه استاد یوگای ما از جلوی تالاب رد شد فکرکردم که ایده خوبی است که یک عکس از این صحنه بگیرم. برای یوگای دم صبح واقعا صحنه زیبایی بود. به هرحال تلاش من برای ثبت این صحنه شکست خورد چونکه استاد دور میچرخید و به شاگردها برا ی اصلاح حالت بدنشان کمک میکرد.

1212121

درادامه چند تا عکسهای HDR میبینید که موفق از آب درآمدند.

IMG_2801-50

IMG_349510

 

IMG_314910

IMG_15970

تکلیف

تکلف این هفته شما تجربه HDR است.الزامی نیست که حتما سه پایه داشته باشید قط تمام سعیتان را بکنید تا گوشی را ثابت نگه دارید. روی صفحه فیسبوکم مثالهای بیشتری پست میکنم پس لایک یادتان نرود. همچنین حتما عکسهای اینستگرامتان را با #Akasinet تگ کنید.

منبع:
idownloadblog.com

 

۴ پاسخ به "عکاسی با آیفون و جادوی HDR"

  1. سلام…..
    آقامهرداد ممنون از مقالات زیبا و مفیدتان
    همواره موفق و موید باشید

  2. از اطلاعات خوب تان متشکروآرزوی توفیق روزافزون برایتان دارم

ارسال یک پیغام

ساماندهی

logo-samandehi

درباره ما

موسسه مهرآنا تصویر ویرا | عکاسی دات نت |  با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران دارنده مجوز نشر آنلاین می باشد.
 اطلاعات تماس  

تلفن عکاسی دات نت تهران-35متر قیطریه- خیابان روشنایی- کوچه بهرام شمالی- بن بست شقایق- پلاک1- واحد4

021-88223214     info@akasi.net

به روز باشید

  تلگرام عکاسی دات نت
اینستاگرام عکاسی دات نت