نگارخانه های فارس میزبان نمایشگاه‌های عکس

به گزارش خبرنگار مهر، از جمعه شب که نمایشگاه های عکس «واقعیت شخصی» و «پرسه در قاب» به میزبانی نگارخانه های تار و پود و سروناز در شیراز آغاز به کار کردند، فصل پاییزی عکس فضای هنری را فراگرفت.

در نمایشگاه «پرسه در قاب» که حاصل مشاهده ها و ثبت های موبایلی حمیدرضا زمانیان است، بیش از ۶۰ قاب عکس در نگارخانه سروناز به نمایش گذاشته شده که حاصل دست کم سه سال عکاسی هنرمند به شیوه خیابانی است.

در این نمایشگاه که اندازه عکس ها به گونه ای انتخاب شده که اغلب دارای کادری مربع است، هنرمند با استفاده از موضوعات انسانی رویدادهای روزمره و جاری در شهر را در قاب دوربین خود قرار داده و فارغ از قواعد مرسوم عکاسی به ثبت و مشاهده دست یافته است.


«پرسه در قاب»های پراکنده زمانیان

عکس های نمایشگاه «پرسه در قاب» برای نخستین گام های عکاسی جوان هنوز از پختگی لازم برخوردار نیست و با وجود خودآموختگی هنرمند در قرار دادن سوژه های متفاوت کنار یکدیگر پراکندگی را حاصل کرده که مخاطب را با نمایشگاهی کمتر یکدست روبه رو می سازد.

در این آثار گرچه عنصر انسانی اساس قاب های خیابانی عکاس قرار گرفته، اما تکرار موضوع انسان در عکس ها گاهی تا سرحد تکرار موقعیت پیش رفته و آنجا که عکاس مجذوب عنصر انسان شده ترکیب بندی ها ناقص جلوه می کند.

نمایشگاه عکس «پرسه در قاب» از نظر تعداد آثاری که روی دیوار نگارخانه سروناز هم قرار گرفته با توجه به تعدد قاب ها مخاطب را دچار تراکم بصری از نظر یکدستی روند آثار هم می کند. البته عکس ها به خاطر فشردگی فضا و قرار گرفتن بی فاصله کنار یکدیگر سرعت نگاه مخاطب را افزایش داده و تاکید روی عکس را از بیننده سلب می کنند.

این درحالیست که موبایلی بودن عکس ها در بخش هایی از عکس های نمایشگاه «پرسه در قاب» این کمک را به بیننده می کند که فراموش نسازد این عکس ها حاصل گشت و گذاری عکاسی که فقط به صرف مشاهده و ثبت نخستین آثار خود را به نمایشگاه آورده است.

به گزارش خبرنگار مهر، ساعت بازدید این نمایشگاه که در نگارخانه سروناز صبح ها از ٩ تا ١٣ و عصرها از ١٧ تا ٢١:٣٠ به نشانی قصردشت بعداز کوچه ۸۸  است.


«واقعیت شخصی» ۱۱ عکاس در تار و پود

جمعه شب در شیراز نگارخانه تار و پود هم در محوطه با صفا و خوش آب و رنگ مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس نمایشگاهی را آغاز کرد که حاصل نگاهی گروهی عکاسان است.

در نمایشگاه گروهی عکس «واقعیت شخصی» که محصول هنرمندی الناز امینی، پیمان پوست دوزان، روزبه روزبهانی، سیوا شهباز، مرتضی فرهنگی، نیلوفر فلکیان، مسعود قرائی، علی کاظمی، نسام کشاورز، نعما محمدیان روشن و مرتضی نیک نهاد است آثاری ۴۴ عکس در ابعاد ۳۲ ×۳۲ سانتی‌متر با نمایشگاه‌گردانی نیلوفر فلکیان به نمایش درآمده که دست کم افتتاحیه پرمخاطبی را تجربه کرد.

در این نمایشگاه نیز موضوع آثار اغلب اجتماعی است و بسیاری از عکس ها سیاه و سفید گرفته شده و شاید تعداد کمی از این مجموعه عنصر رنگ را با خود همراه ساخته باشند.

در نمایشگاه «واقعیت شخصی» آنچه ۱۱ عکاس حاضر در این رویداد ثبت و به نظاره گذاشته اند حاصل نگاهی غالبا مستند و در مرز میان عکاسی خیابانی و اجتماعی است، اما آنچه آنرا متمایز می سازد نگاه انتزاعی است که مخرج مشترک این عکاسان است.

به گزارش خبرنگار مهر، بازدید از این نمایشگاه تا روز چهارشنبه ۵ آبان‌ماه ۹۵ همه روزه از ساعت ۱۰ تا ۱۳ و ۱۷ تا ۲۲ در گالری تار و پود به نشانی شیراز، چهارراه حافظیه ادامه دارد.

منبع: خبرگزاری مهر

2016-10-22

۰ پاسخ به "نگارخانه های فارس میزبان نمایشگاه‌های عکس"

ارسال یک پیغام

ساماندهی

logo-samandehi

درباره ما

موسسه مهرآنا تصویر ویرا | عکاسی دات نت |  با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران دارنده مجوز نشر آنلاین می باشد.
 اطلاعات تماس  

تلفن عکاسی دات نت تهران-35متر قیطریه- خیابان روشنایی- کوچه بهرام شمالی- بن بست شقایق- پلاک1- واحد4

021-88223214     info@akasi.net

به روز باشید

  تلگرام عکاسی دات نت
اینستاگرام عکاسی دات نت