چطور از مسیر نگاه سوژه تان در ترکیب بندی استفاده کنید؟

مسیر نگاه سوژه تان در ترکیب بندی این توانایی را به ما می دهد تا بتوانیم توجه مخاطب را به قسمت دیگری از عکس جلب کنیم.
مسیر نگاه
وقتی می گوییم مسیر نگاه، منظورمان آن خط نامرئی است که از نگاه سوژه شروع می شود و به نقطه ای که سوژه نگاه می کند ختم می شود. این خطوط افقی، عمودی و مورب هستند.
وقتی ما با کسی صحبت می کنیم چشمان ما ناخودآگاه به صورت و بعد به چشمان فرد نگاه می کند؛ در عکس هم به همین صورت است با فرقی که مسیر چشمان سوژه را هم دنبال می کنیم. چهره وزن بصری بالایی دارد و چشمان ما در وهله اول در یک عکس به چهره نگاه می کند و بعد مسیر نگاه آن را دنبال می کند.

چطور از مسیر نگاه سوژه تان در ترکیب بندی استفاده کنید؟

ما به طور غریزی چشمان را دنبال می کنیم چون به دنبال دلیل نگاه می گردیم که چه چیزی توجه سوژه را جلب کرده که ما نمی دانیم!
این حس غریزی باعث مهم شدن مسیر نگاه سوژه در عکس می شود و می توان با استفاده درست و به جای آن تاثیر زیادی به مخاطب گذاشت اما استفاده غلط و ناشیانه از مسیر نگاه سوژه می تواند یک عکس خوب را به یک عکس معمولی یا بد تبدیل کند.

چطور از مسیر نگاه سوژه تان در ترکیب بندی استفاده کنید؟

قوی ترین ارتباط زمانی است که سوژه مستقیم به ما نگاه می کند در این زمان ما مجبور می شویم تا به چشمان سوژه نگاه کنیم و ما را به هیچ سمتی هدایت نمی کند. به عکس زیر نگاه کنید، نگاه مستقیم سوژه به ما باعث برقرار کردن ارتباط قوی و احساسی می شود.
در تصویر زیر سعی شده با استفاده از مسیر نگاه سوژه به یک المان بصری در عکس ترکیب بندی کامل بشود. این شما هستید که تصمیم می گیرید تا شروع چرخش چشم مخاطب از کجا باشد و به کجا ختم شود.

چطور از مسیر نگاه سوژه تان در ترکیب بندی استفاده کنید؟

وقتی بیشتر از یک سوژه در عکس باشد شما می توانید انتخاب کنید که اول مخاطب به چه کسی نگاه کند و مسیر چرخشی به کجا برود.

زمانی که سوژه ها در تصویر به هم نگاه می کنند و یک رابطه بصری بین هم برقرار می کنند در این زمان حالت چهره هایشان مهم می شود، شما می توانید با تاکید های نوری، استفاده از المان های بصری و … توجه مخاطبتان را به هر سمتی که می خواهید جلب کنید.
وقتی چشمان سوژه با چیزی پوشیده می شود مثل پارچه، عینک و … ما مجبوریم حدس بزنیم که مسیر نگاه سوژه به کدام جهت است، تاثیر کمتری نسبت به زمانی که سوژه چشمانش دیده میشود به مخاطب گذاشته می شود و توجه مخاطب به بدن سوژه، حالت دستها و … جلب می شود.

چطور از مسیر نگاه سوژه تان در ترکیب بندی استفاده کنید؟

گاهی اوقات ما می خواهیم مخاطب زمان بیشتری را در مقابل عکسهایمان صرف کند در آن هنگام میتوان با اضافه کردن سوژه ها و نگاه کردن هریک از آنها به یک قسمت از کادر این کار را انجام داد، این کار برای گروهی که در حال حرکت هستند خیلی جواب نمی دهد.


تهیه و ترجمه برای سایت عکاسی دات نت

مهرداد صالحی

منبع مقاله:

www.digital-photography-school.com

این مقاله را برای علاقه مندان به عکاسی به اشتراک بگذارید

۰ پاسخ به "چطور از مسیر نگاه سوژه تان در ترکیب بندی استفاده کنید؟"

ارسال یک پیغام

ساماندهی

logo-samandehi

درباره ما

موسسه مهرآنا تصویر ویرا | عکاسی دات نت |  با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران دارنده مجوز نشر آنلاین می باشد.
 اطلاعات تماس  

تلفن عکاسی دات نت تهران-35متر قیطریه- خیابان روشنایی- کوچه بهرام شمالی- بن بست شقایق- پلاک1- واحد4

021-88223214     info@akasi.net

به روز باشید

  تلگرام عکاسی دات نت
اینستاگرام عکاسی دات نت