چطور به عکاسی پرتره سیاه و سفید بپردازیم؟

در دنیای عکاسی مدلینگ و متنوع، پرتره سیاه و سفید جایگزین مناسبی در تصاویر شما میتواند باشد. اگر می خواهید یک تصویر متمایز از خودتان نشان دهید استفاده از این تکنیک راه حل مناسبی است.

چرا عکاسی پرتره سیاه و سفید؟

این سوالی است که من در زمان عکاسی از خودم می پرسم به نظر من توجه مخاطب ۱۰۰% به محتوا و معنی معطوف می شود، به دلیل نبود رنگ، جذابیت های آن هم حضور ندارند. در نتیجه عکاس در زمان عکاسی تمام توجه خود را به ترکیب بندی، کار، موضوع و … جلب می کند.
دوم این که عکاسی پرتره سیاه و سفید ما را به یاد عکسهای قدیمی می اندازد. زمانی که گزینه ای به جز سیاه و سفید وجود نداشت، شاید دلیل خیلی قطعی برای شما نباشد اما برای من این محدود شدن و چهارچوب داشتن در عکاسی همیشه خلاقیت به وجود آورده است.
بافت
بافت در عکاسی سیاه و سفید باعث جذابیت و کنتراست تصویر می شود، من به تصویر اکثر مشتریهای عکاسی ام بافت اضافه می کنم، به پس زمینه، روی لباس و … . در مقایسه با بافت نرم صورت قرار می دهم که مجموعه اینها تصاویرم را جذاب می کنند. برای اضافه کردن بافت در پس زمینه، من از عکس چوب استفاده کردم که در تصویر زیر کاملاً مشخص است، در زمان عکاسی  پرتره موی مدل سعی کردم به بهترین حالت آن برسم، و با سبک نورپردازی ام که در جلوتر آن را توضیح خواهیم داد به بیشترین کنتراست بافت از چهره دست پیدا کردم.

چطور به عکاسی پرتره سیاه و سفید بپردازیم؟

پس زمینه
مشتری از من خواست تا پرتره سیاه و سفید عکاسی کنم. من فکر کردم که زمینه ساده سفید، خیلی خسته کننده است و هیچ وقت به عنوان عکسی حرفه ای مورد استقبال مخاطب قرار نمیگیرد، کاری که اکثر عکاسان که نمی خواهند برای مشتری وقت بگذارند و بعد از عکاسی تصویر مدل را جدا می کنند و در زمینه سفید ساده قرار می دهند.
ما تعدادی عکس درزمینه سفید گرفتیم که خوب نشد. سپس زمینه های مختلف را تست کردیم و در فضاهای باز با بافت های مختلف عکاسی کردیم اما در نهایت تصمیم گرفتیم که در محیط داخلی عکاسی کنیم به دلیل اینکه کنترل نور بیشتری داشتیم.
چطور پرتره سیاه و سفید عکاسی کنیم؟

حذف موارد نامناسب
تقریباً در هر عکسی مواردی است که شاید مدل نخواهد روی آن تاکید کند، در اینجا مدل از فرم موهایش راضی نیست و می خواهد که خیلی دیده نشود. من به عنوان عکاس برای کمک به مدل و در عین حال حذف اصول عکاسی با جابجایی نور، صورت مدل را روشن ، و موها را تیره تر کردم.
نورپردازی
نورپردازی مهم ترین قسمت این عکاسی می باشد، همان طور که من با نورپردازی پیش بینی نشده دست و پنجه نرم می کردم، می خواستم تا خلاق باشم.
اول از همه فکر کردم که اصلاً چه نوع نوری می خواهم بدهم که بعد از کمی فکر کردن تصمیم به استفاده از Beauty Dish گرفتم و مثل تصویر زیر نور را تنظیم کردم.
برای کسانی که نمی دانند Beauty Dish چیست؟
Beauty Dish یک تعدیل کننده نور است که معمولاً برای عکاسی پرتره و مدلینگ استفاده می شود بدلیل نور تختی که می تاباند و با grid که جلوی آن نصب می شود نور را هدایت می کند که مستقیم بتابد و پخش نشود.

مرحله ی بعد دوربین را روی حالت Manual تنظیم کردم تا تمام نورهای محیطی را حذف کند و فقط با نور فلاش عکاسی کند و با توجه به تجربه ای که دارم دیافراگم را روی عدد ۸ تنظیم کردم که بیشترین کنتراست را داشته باشد. پس من فقط باید سرعت شاتر را روی ۱/۱۰۰۰ تنظیم کنم. ارتفاع و زاویه نوری که تنظیم کردم در ساخت نور و سایه های طبیعی نقش بسزایی داشت.

 

 

چطور پرتره سیاه و سفید عکاسی کنیم؟

ادیت نهایی عکس
من همیشه به شما توصیه می کنم که در حالت RAW Color عکاسی کنید تا دستتان در زمان ادیت باز باشد. در تصویر زیر با افزایش کنتراست و تاکید بر green channel به ادیت مورد علاقه ام دست پیدا کردم.

چطور به عکاسی پرتره سیاه و سفید بپردازیم؟

[divider]

دانلود مجموعه فیلم آموزش عکاسی – رتوش چهره

دانلود مجموعه فیلم آموزش عکاسی - رتوش چهره

[divider]

تهیه و ترجمه برای سایت عکاسی دات نت

مهرداد صالحی

منبع مقاله:

www.digital-photography-school.com

این مقاله را برای علاقه مندان به عکاسی به اشتراک بگذارید

 

 

۰ پاسخ به "چطور به عکاسی پرتره سیاه و سفید بپردازیم؟"

ارسال یک پیغام

ساماندهی

logo-samandehi

درباره ما

موسسه مهرآنا تصویر ویرا | عکاسی دات نت |  با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران دارنده مجوز نشر آنلاین می باشد.
 اطلاعات تماس  

تلفن عکاسی دات نت تهران-35متر قیطریه- خیابان روشنایی- کوچه بهرام شمالی- بن بست شقایق- پلاک1- واحد4

021-88223214     info@akasi.net

به روز باشید

  تلگرام عکاسی دات نت
اینستاگرام عکاسی دات نت