چهار قانون ترکیب بندی برای عکاسی از منظره

با آن که من اغلب هوادار پایبندی سفت و سخت به قواعد و دستورالعمل های عکاسی نیستم، فکر می کنم که خوب است این قوانین را بدانید و هنگام عکاسی، آنها را در پس ذهن خود داشته باشید ( چه برای پیروی از آنها و چه برای شکستنشان به منظور ایجاد افکت ).

در اینجا چهار قانون ترکیب بندی برای عکاسی از منظره آورده ام که ممکن است برای کسانی که تازه این کار را شروع کرده اند، مفید باشد (این قوانین به معنای یک راهنمای قطعی نیستند، بلکه تنها یک نقطه شروع محسوب می شوند).

 

 1) خطوط مورب

چهار قانون ترکیب بندی برای عکاسی از منظره

استفاده از خطوط مورب می تواند روش موثری برای هدایت چشم بیننده به تصویر و نقطه کانونی اصلی آن باشد. لزومی ندارد که این خطوط واقعا خط باشند، بلکه می توانند شکل یک مسیر، خطوط درختان، حصار، رودخانه یا هر عنصر دیگری در تصویر باشند.

2) اشکال هندسی

چهار قانون ترکیب بندی برای عکاسی از منظره

قرار دادن جنبه های کلیدی یک منظره بر روی نقاط یک شکل هندسی، می تواند به ایجاد یک ترکیب بندی متوازن کمک نماید. شاید رایج ترین و ساده ترین روش برای این کار، استفاده از شکل مثلث بین اشیاء موجود در یک تصویر باشد. به این ترتیب که در یک فریم، سه شیء هر کدام روی یک ضلع مثلث و یک شیء دیگر در مرکز آن قرار می گیرد.

من خیلی از اشکال هندسی به این روش استفاده نکرده ام، اما به هر حال این تکنیکی برای ایجاد موازنه در یکی عکس است و اگر هوشمندانه از آن استفاده کنید، می تواند برای هدایت چشم بیننده به تصویر نیز به کار بیاید (مانند قانون خطوط مورب که در بالا به آن اشاره شد).

کاربرد این تکنیک در عکس بالا در تصویر مونتاژ شده سمت راست نشان داده شده است.

 

3) قانون یک سوم ها

چهار قانون ترکیب بندی برای عکاسی از منظره

قانون یک سوم ها بیش از هر قانون دیگری در تمام انواع عکاسی مورد مماشات قرار می گیرد و یکی از اولین قوانین ترکیب بندی است که به اغلب هنرجویان عکاسی آموزش داده می شود. این قانون ممکن است گاهی حس کلیشه ای بودن ایجاد کند، اما می تواند به عنوان تکنیکی موثر در عکاسی منظره مورد استفاده قرار بگیرد. (هر چند این را در ذهن داشته باشید که شکستن این قانون و قوانین دیگر نیز می تواند به خلق عکس هایی چشمگیر و جالب بینجامد)

در یک تصویر، نقاط جذاب کلیدی منظره را در نقطه تقاطع بین نقاط یک سوم فرضی قرار دهید، این کار به ایجاد تعادل در تصویر کمک کرده و موجب می شود نقاط کانونی واقعا توجه بیننده را جلب نمایند.

 

4) قاب گرفتن تصویر

چهار قانون ترکیب بندی برای عکاسی از منظره

گرچه افزودن نقاط جذاب به پیش زمینه، تکنیک مهمی برای ایجاد جذابیت در عکس های منظره است، تکنیک مشابه دیگر، قاب گرفتن عکس با اضافه کردن عناصر جالب در سایر بخش های لبه تصویر است.

شاید رایج ترین روش برای قاب گرفتن عکس های منظره، قرار دادن یک شاخه درخت آویزان در بخش بالایی تصویر باشد. به طور مشابه، قاب گرفتن تصویر به کمک یک پل نیز می تواند نتیجه خوبی داشته باشد.

 

آیا قوانین برای شکسته شدن ایجاد شده اند؟

گرچه دانستن قوانین مهم است، دانستن این که کجا آنها را به کار ببرید و کجا از آنها تخطی کنید، استعدادی است که عکاسان بزرگ عموما از آن برخوردارند.

این تکنیک ها را تمرین کنید، ولی آنقدر به آنها پایبند نباشید که خلاقیت شما را از بین ببرند.

بگذارید مطلب خود را با نقل قولی در رابطه با قوانین عکاسی از عکاسی به نام ادوارد وستون به پایان ببرم تا درباره این موضوع به کمی توازن برسیم :

مشورت درباره قواعد ترکیب بندی پیش از این که عکسی بگیرید، کمی شبیه این است که پیش از راه رفتن درباره قانون جاذبه زمین مشاوره بخواهید. چنین قواعد و قوانینی از بررسی عکس های واقعی به وجود آمده اند، آنها محصول تامل و تمرین هستند.


تهیه و ترجمه

شهرزاد رحمانی

منبع مقاله:

www.digital-photography-school.com

این مقاله را برای علاقه مندان به عکاسی به اشتراک بگذارید

 

۰ پاسخ به "چهار قانون ترکیب بندی برای عکاسی از منظره"

ارسال یک پیغام

ساماندهی

logo-samandehi

درباره ما

موسسه مهرآنا تصویر ویرا | عکاسی دات نت |  با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران دارنده مجوز نشر آنلاین می باشد.
 اطلاعات تماس  

تلفن عکاسی دات نت تهران-35متر قیطریه- خیابان روشنایی- کوچه بهرام شمالی- بن بست شقایق- پلاک1- واحد4

021-88223214     info@akasi.net

به روز باشید

  تلگرام عکاسی دات نت
اینستاگرام عکاسی دات نت