چهار مواد اولیه برای گرفتن عکس خوب از طبیعت

وقتی بیرون میروید ومطمئن نیستید ، تصویری که میخواهید بگیرید خوب درمی آید ، بهتر است نگاهی به لیست چهار مواد اولیه برای گرفتن عکس خوب از طبیعت بیاندازید .
1. نورخوب ومناسب
نور یکی ازعناصر مهم در عکاسی از منظره است . نورتند وسط روز ، یک عکس بسیار جذاب را می تواند به راحتی خراب کند .همینطور یک عکس دلگیر وخسته کننده ، بایک نور فوق العاده میتواند تبدیل به یک عکس استثنائی وجالب شود .
البته هیچ نوری به خودی خود بد نیست . فقط شما باید بدانید چطور با نورهای مختلف کار کنید .

چهار مواد اولیه برای گرفتن عکس خوب از طبیعت
معمولا زمانهایی که نورطلایی طلوع وغروب خورشید درآسمان است بهترین موقع برای عکاسی است . من دوست دارم وقتی آسمان آبی است ( در هنگام گرگ و میش) عکاسی کنم . زمانی که نور تند آفتاب را دارید از سایه های جذاب استفاده کنید .
هنگامی که آسمان از ابر ، سفید شده باشد بهترین موقع برای عکاسی است . همینطور یک روز طوفانی همراه با ابرهای هیجان انگیز می تواند از بهترین موقعیتها برای عکاسی باشد.
2. موضوع اصلی
نکته ی مهم دیگر این است که موضوع اصلی عکستان مشخص باشد . ممکن است به نظر واضح بیاید اما حواستان را خوب جمع کنید . ممکن است شما هم مثل من که گاهی اوقات پیش می آید، عکسی از یک منظره ی عادی بدون یک موضوع مشخصی بگیرید که فقط یک زمین با چند درخت وآب باشد . اگر می خواهید تصویری جذابتر و بانفوذتر داشته باشید ، داشتن موضوع مشخص به شما بسیار کمک میکند .
وقتی در مکانی قرار می گیرم دوست دارم راجع به چیزهایی که توجه مرا جلب میکند کار کنم ، البته این به آن معنی نیست که شما موضوع اصلی تان را تغییر بدهید .توجه کنید اگر موضوعات زیادی در منظره تان باشد ویک موضوع خاص را نشان ندهد عکستان خیلی عادی و بدون جذبه میشود .

چهار مواد اولیه برای گرفتن عکس خوب از طبیعت
وقتی به موضوع اصلی عکستان فکر میکنید ، ببینید موضوعی که دوست دارید در باره ی چیست ؟
اگر از چیزی که میخواهید عکس بگیرید، ترسیمی در فکرتان داشته باشید، کمکتان میکند بهتر تمرکز کنید وآن را به تصویر بکشید . موضوع راجع به چه چیز است؟  دریاچه ای که دوست دارید ، یک تصویر ، نشان دادن آرامش ، چه قدر برایتان روشن است که بتوانید ته آن را ببینید؟
3.زمینه ی منظم وتمیز
به همان اندازه که موضوع عکس مهم است، زمینه ی پشت عکس هم مهم است . اگر زمینه درهم و برهم وآشفته باشد یک تصویر خوب را خراب میکند .بنابراین دورنما یا چشم انداز مهم است . شما باید زاویه ای برای عکس گرفتن از موضوعتان پیدا کنید که زمینه ی درهم وناخوش آیندی نداشته باشد . یعنی بروید روی یک بلندی واز بالا از موضوعتان عکس بگیرید تا زمینه ی عکستان ترکیب بهتری بگیرد یا بیایید پایین و روبه بالا عکس بگیرید تا زمینه ی عکستان فقط آسمان باشد .
سعی کنید موضوع عکس کاملامجزا ومشخص باشد .

چهار مواد اولیه برای گرفتن عکس خوب از طبیعت
4. ترکیب جذاب
در عکاسی بر خلاف نقاشی رفتار میشود . نقاشان کارشان را با یک بوم نقاشی سفید وخالی شروع میکنند وبعد با نقشهای مورد نظر آن را پر می کنند در صورتی که عکاسان با صحنه ای پر از جزئیات شروع میکنند وحتی باید بعضی چیزها را حذف کنند تاعکسشان فقط شامل عناصر مهم مورد نظرشان باشد ، بعد باید این عناصر طوری باهم ترکیب شوند تا یک طرح گرافیکی جذابی ایجاد شود .
به خاطر داشته باشید با ترکیب زیبای بلوکهای ساختمانی ، طرحهای گرافیکی قشنگ وجالبی را میتوانید بوجود بیاورید .

  • خطوط
  • خمیدگیها
  • ترکیبها
  • الگوها
  • شکلها
  • رنگها
  • قالبها

انجام دادن این چهار فوت وفن در کنار هم ، صبر وحوصله وپشتکار و کمی خوش شانسی میخواهد .

 


 

تهیه و ترجمه برای سایت عکاسی دات نت

مهرداد صالحی

منبع مقاله:

www.digital-photography-school.com

این مقاله را برای علاقه مندان به عکاسی به اشتراک بگذارید

۰ پاسخ به "چهار مواد اولیه برای گرفتن عکس خوب از طبیعت"

ارسال یک پیغام

ساماندهی

logo-samandehi

درباره ما

موسسه مهرآنا تصویر ویرا | عکاسی دات نت |  با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران دارنده مجوز نشر آنلاین می باشد.
 اطلاعات تماس  

تلفن عکاسی دات نت تهران-35متر قیطریه- خیابان روشنایی- کوچه بهرام شمالی- بن بست شقایق- پلاک1- واحد4

021-88223214     info@akasi.net

به روز باشید

  تلگرام عکاسی دات نت
اینستاگرام عکاسی دات نت