یازده نکته برای عکاسی از منظره

اولین باری که به عکاسی علاقمند شدم زمانی بود که نوجوان بودم وبا دوربین قدیمی ام از منظره طبیعی عکس برداری کردم .

یازده نکته برای عکاسی از منظره

در عکاسی از منظره  مایلم در آرامش وسکوت منتظرلحظات مناسب برای عکس باشم . دریک محوطه باز بودن بهترین فرصت است برای دیدن اینکه چطور نور، در عرض چند ساعت منظره را تغییر میدهد .

دراینجا به چند نکته از تیپ های عکسبرداری منظره اشاره میکنم .
1. عمق میدان عکس را بیشتر کنید

ممکن است زمانهایی باشد که شما بخواهید تمام تصویرتان واضح و شارپ باشد، ساده ترین راه این است که دیافراگم کوچک را انتخاب کنید (شماره ی بالا) هر چه دیافراگم شما کوچکتر باشدعمق میدان عکس تان بیشترمیشود .
به یاد داشته باشید با دیافراگم کوچکتر نور کمتری به سنسورتصویر برخورد میکند یعنی لازم است شما با افزایش ایزوی دوربینتان یا طولانی کردن سرعت شاتر و(یا هردو)آن را تنظیم کنید .
مانند عکس بالا
2. از سه پایه استفاده کنید

یازده نکته برای عکاسی از منظره
گاهی اوقات ممکن است شما به دلیل سرعت بالای شاتر از دیافراگم کوچک استفاده کنید در این هنگام لازم است مطمئن شوید دوربینتان کاملا آماده ی نوردهی میباشد . درواقع اگر بتوانید از شاتر با سرعت بالا برای عکس برداری استفاده کنید استفاده از سه پایه میتواند برایتان سودمند باشد .

3. به دنبال یک کانون مرکز توجه (یک نقطه ی اصلی ) بگردید

یازده نکته برای عکاسی از منظره
تمام عکسها به یک کانون مرکز توجه نیاز دارند – در واقع بدون آن چشم بیننده خسته میشود (وخیلی زود از آن رد میشود) .
به وسیله ی کانون مرکزی میتوان شکلهای بسیاری از مناظر تهیه کرد و میتوان از ساختمان وبنا ، یک درخت قابل توجه، تخته سنگ یا صخره ، یک محیط مرئی سیاه وغیره عکسهای زیبایی گرفت.
4. به پس زمینه ی عکس دقت کنید

یازده نکته برای عکاسی از منظره
یکی ازعواملی که عکس شما را متمایز میکند دقت روی پس زمینه ی عکستان با قرار دادن نقاط جالب در آن است . با این کار عکستان دارای عمق میشود و دید بهتری پیدا می کند .

6. بهتر است آسمان را هم درعکستان بیاورید
دراغلب عکسهای منظره،  آسمان در نظر گرفته شده. اگر آسمان خسته کننده ای دارید، نگذارید به عکستان غالب شود و افق را دربالای عکستان قرار دهید اما اگرآسمان ازشکل ها و رنگهای هیجان انگیز پرشده است، بگذارید افق درقسمت پایین تر بدرخشد .
آسمان را بلند در نظر بگیرید( یک فیلتر پولورایز میتواند تصاویر آسمان را زیبا تر جلوه دهد) .یازده نکته برای عکاسی از منظره

5. خطوط
یکی از سوال هایی که باید از خودتان بپرسید این است که چطور چشم بیننده را به این عکسها جذب کنم ؟

برای این منظور چند راهکار وجود دارد (یکی از آنها پیش زمینه ی عکستان است )
خطوط ، تصویر را عمیقتر نشان میدهد ، تراز میکند ومیتواند نقاط جذاب را پررنگتر جلوه دهد .یازده نکته برای عکاسی از منظره

6 .عکسبرداری از اجسام متحرک
زمانی که بیننده به منظره نگاه میکند دوست دارد محیط بدون حرکت وآرام را ببیند اگرچه تصاویر منظره کاملا این احساس را به وجود می آورند در عین حال این حرکات ، تصویررا همراه با حس هیجان انگیزی انتقال میدهد .
مثلا : بادی که درختان را به حرکت در می آورد ، موجهایی که به ساحل برخورد میکنند ، آبی که ازآبشارجریان دارد ، پرندگان درحال پرواز ، ابرهای درحال حرکت .
برای گرفتن این عکسها از شاتر با سرعت پاییناستفاده کنید(بعضی وقتها تقریبا چند ثانیه ) . با این کار نور بیشتری به سنسور شما برخورد میکند وبه دیافراگم کوچکتری نیاز دارید. در این صورت ازفیلترهای مختلف استفاده کنید.  دراول و یا در آخر روز عکسبرداری کنید .

 

یازده نکته برای عکاسی از منظره

[divider]

دانلود فیلم آموزش عکاسی با تکنیک لانگ اکسپوژر

مجموعه فیلم آموزش عکاسی - نوردهی طولانی در روز

[divider]

7 . کارکردن درآب وهوای مختلف
صحنه ی یک منظره میتواند به طرز شگفت آوری ، به خاطر شرایط آب هوا تغییر کند . بنابراین انتخاب زمان مناسب خیلی مهم است .
بسیاری ازعکاسان تازه کار فکر می کنند روز آفتابی بهترین زمان برای بیرون رفتن با دوربین است، درصورتی که آسمان ابری آماده ی بارش فرصت بهتری به شما می دهد به دنبال عکاسی از  طوفانها ، باد ، مه، ابرهای جذاب ، درخشش نور آفتاب در آسمان تاریک ،رنگین کمان ، طلوع آفتاب و غروب آفتاب و غیره باشید و با این شرایط جوی مختلف کار کنید به جای اینکه منتظر روز بعد با آسمان آبی باشید .یازده نکته برای عکاسی از منظره

8 .در ساعات طلایی عکس بگیرید
اخیرا با یک عکاس چت کردم. او گفت که من هیچوقت در طول روز عکس نمی اندازم. زمان عکسبرداری او فقط وقت طلوع وغروب آفتاب بود زیرا مناسبترین نور در آن زمانها است ومنظره ، زنده به نظر می رسد .
این زمانهای طلایی به چند دلیل خیلی مناسب هستند: دراین زمان نور طبیعی به ما داده میشود و نور مناسبی روی صحنه ی عکس می تابد  و طرحها ، ابعاد و ترکیب جالبی رامی توانیم به دست بیاوریم.یازده نکته برای عکاسی از منظره

9. خط افق را در نظر بگیرید

 

قسمت تلفیق افق ها کجا است؟

قسمت تلفیق افق روی خط یک سوم  طلایی تصویر است  به جای اینکه کاملا وسط باشد .یازده نکته برای عکاسی از منظره

10 .مکانهای منظره تان را تغییر دهید
هنگام رانندگی وقتی به بیرون نگاه میکنید به منظره ی تماشایی میرسید ، ازماشین بیرون میروید ،زود دوربینتان را برمیدارید ، آن را روشن می کنید ،به طرف حصار قدم میزنید ، دوربینتان را به سمت چشمتان میآورید ، کمی به طرف چپ و راست میچرخید ، کمی زوم میکنید وعکستان را میگیرید قبل از اینکه سوار ماشین شوید و به منظره ی تماشایی دیگری برسید .
ما همه ی این کارها را کردیم، هرچند این روند ما را به یک عکس بینظیر که اکثر ما به دنبال آن هستیم هدایت نمی کند .یازده نکته برای عکاسی از منظره

11 .زمان بیشتری را برای عکستان در نظر بگیرید، خصوصا در پیدا کردن مکانهای جذاب برای عکسبرداری

 

این کار با پیدا کردن نقاط مختلف تماشایی صورت میگیرد (سرگردان درجاده به دنبال جاهای مناسب و غیره نباشید ) و از ماشین بیرون بروید و یک جای بهتری را برای عکس برداری پیدا کنید .


تهیه و ترجمه برای سایت عکاسی دات نت

مهرداد صالحی

منبع مقاله:

www.digital-photography-school.com

این مقاله را برای علاقه مندان به عکاسی به اشتراک بگذارید

۰ پاسخ به "یازده نکته برای عکاسی از منظره"

ارسال یک پیغام

ساماندهی

logo-samandehi

درباره ما

موسسه مهرآنا تصویر ویرا | عکاسی دات نت |  با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران دارنده مجوز نشر آنلاین می باشد.
 اطلاعات تماس  

تلفن عکاسی دات نت تهران-35متر قیطریه- خیابان روشنایی- کوچه بهرام شمالی- بن بست شقایق- پلاک1- واحد4

021-88223214     info@akasi.net

به روز باشید

  تلگرام عکاسی دات نت
اینستاگرام عکاسی دات نت