۱۰ قانون ترکیب بندی در عکاسی

وقتی صحبت از عکس خوب می کنیم، آموزش ترکیب بندی نقش کلیدی دارد.
هرچه بیشتر ترکیب بندی در عکاسی را بدانید، راحت تر می توانید مخاطبتان را جذب کنید.

زمانی که کاملاً ترکیب را یاد گرفتید قدم بعدی این است که بروید عکاسی و هر آنچه یاد گرفتید را فراموش کنید، عکسی بگیرید که فکر می کنید درست است.

قانون یک سوم

این قانون از با استفاده ترین تکنیک های عکاسی می باشد. عکسهایی که از این قانون تبعیت میکنند در نهایت تصاویری جذاب می شوند و یک بالانس مناسب بین سوژه و پس زمینه را در خود دارند. زمانی که شما شروع به عکاسی می کنید و از قانون یک سوم در عکسهایتان استفاده می کنید تصاویرتان طبیعتی و جذاب تر می شود. در مصاحبه های تلویزیونی خیلی از این قانون استفاده می شود.
۱۰ قانون ترکیب بندی در عکاسی

قانون مثلثی

قانون مثلثی تقریباً در همه چیزهایی که ما می بینیم هست و بهترین راه برای ترکیب مختلف ترکیب بندی ها می باشد مثل استفاده از خطوط ، مسیرها و … اما بهترین کاربرد ترکیب مثلثی القاء حس ثبات و بی ثباتی می باشد.
۱۰ قانون ترکیب بندی در عکاسی

 

 

۱۰ قانون ترکیب بندی در عکاسی

وزن بصری

من در مقاله های مختلف به وزن بصری اشاره کرده ام اما توضیح آن به این راحتی نمی باشد. وزن بصری فراتر از سایز یک سوژه در تصویر می باشد و به چیزی در تصویر گفته می شود که اول در عکس دیده می شود و بیشترین زمان را در نگاه کردن از مخاطب می گیرد. اگر درک درستی از وزن بصری در عکس پیدا کنید و با خلاقیت خود ترکیب کنید می توانید مخاطب را به آن جهتی که مدنظر دارید هدایت کنید.

۱۰ قانون ترکیب بندی در عکاسی

 

۱۰ قانون ترکیب بندی در عکاسی

 

۱۰ قانون ترکیب بندی در عکاسی

انرژی خطوط

در این ترکیب بندی از انرژی که از ترکیب خط و خطوط موجود در اطرافتان است تشکیل میشود و تصویری جذاب را تشکیل می دهد، خطوط مرکز تصویر اطراف پخش می شوند.
۱۰ قانون ترکیب بندی در عکاسی

بالانس

بالانس پایه تمام ترکیب بندی ها می باشد می تواند تصویر را از یک بی نظمی به یک هارمونی و نظم تبدیل کند. اگر شما عکس را با یک خط فرضی به دو قسمت از وسط تقسیم کنید میتوانید سوژه هایتان را در ۲ سمت عکس به گونه ای قرار دهید تا عکستان متعادل یا نا متعادل به نظر بیاید.

تو در تو

عکسهای تو در تو بهترین راه برای هدایت چشم مخاطب به یک نقطه خاص مد نظر عکاس میباشد و با صحنه ای که ازعوامل تو در تو استفاده می شود می توان عمق میدان را به نمایش گذاشت. به طور مثال اگر شما ۳۳ پل را از کنار عکاسی کنید به تصویر تو در تو می رسید. در این نوع ترکیب بندی بالانس به طور مساوی در همه جای عکس تقسیم می شود.

۱۰ قانون ترکیب بندی در عکاسی

ترکیب افقی

وقتی عکسی به دو قسمت افقی تقسیم می شود با استفاده از موادی مثل انبوه ساختمان ها، درختان و … به ترکیب افقی دست پیدا می کنید. .این زمانی است که شما تشخیص بدهید که چه بخشی از عکستان بیشتر جذاب است.
۱۰ قانون ترکیب بندی در عکاسی

مسیر نگاه کردن سوژه

مسیری که ما در عکس دنبال می کنیم کاملاً بستگی به انتخاب عکاسی در ترکیب بندی دارد که چشمان ما را به مسیر درست هدایت می کند. هرچه شما درک بهترین نسبت به نحوه نگاه کردن مخاطب به عکس پیدا کنید در آینده هم می توانید مطمئن باشید که بیشترین تاثیر را میتوانید به مخاطب بگذارید.

۱۰ قانون ترکیب بندی در عکاسی
اگر شما از فردی که نگاه آن در تصویر تاثیر زیادی دارد عکاسی کنید ناخودآگاه مخاطبتان به مسیر نگاه آن فرد نگاه می کند این جزء غریزه هر فرد می باشد که اول به چشمان سوژه در عکس نگاه کند، اگر سوژه به خود مخاطب مستقیم نگاه کند، درگیری بین چشم مخاطب و سوژه طولانی تر می شود و اکثر زمان نگاه کردن به کل عکس را در بر می گیرد، اما اگر نگاه سوژه به چیز دیگری در کادر باشد ناخودآگاه مخاطب هم به آن نگاه می کند.

 

۴ پاسخ به "۱۰ قانون ترکیب بندی در عکاسی"

  1. ممنون
    برای من که تازه شروع کردم خیلی عالی بود

    مخصوصا قانون مثلث

ارسال یک پیغام

ساماندهی

logo-samandehi

درباره ما

موسسه مهرآنا تصویر ویرا | عکاسی دات نت |  با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران دارنده مجوز نشر آنلاین می باشد.
 اطلاعات تماس  

تلفن عکاسی دات نت تهران-35متر قیطریه- خیابان روشنایی- کوچه بهرام شمالی- بن بست شقایق- پلاک1- واحد4

021-88223214     info@akasi.net

به روز باشید

  تلگرام عکاسی دات نت
اینستاگرام عکاسی دات نت