راهنمایی سریع برای عکاسی از غریبه ها در خیابان

پرتره های خیابانی به لطف رسانه های اجتماعی و صفحه هایی مثل مردمان نیویورک (Humans of NewYork) روز به روز محبوبیت بیشتری پیدا می کنند. تنوع قومی که در مناطق شهری بزرگ یافت می شود، پتانسیل بالایی دارد که هدر دادن آن برای یک عکاس شرم آور است. با این حال برای همه افراد این آسان نیست که دوربین خود را بردارند و به صورت تصادفی از مردم با کسب رضایتشان عکاسی کنند. این کار به ویژه برای افراد درون گرا و کسانی که کمتر به عکاسی پرتره عادت دارند دشوار است. در اینجا برای عکاسی از غریبه ها  راهنمایی سریع ارائه می دهیم که می تواند به شما کمک کند. به یاد داشته باشید که هر کاری وقتی برای اولین بار آن را شروع می کنید، دشوار تر است، اما پس از آن به مراتب آسان تر می شود.

با کسانی که تنها هستند شروع کنید

احتمال این که بتوانید موافقت یک فرد تنها را جلب کنید، خیلی بیشتر است. همچنین از نظر روانی برای شما هم این طور آسان تر است. گروه های کوچک دوستان تمایل به سکوت و امتناع دارند که این کار شما را آسان نمی کند.

سر راست باشید: درخواست کنید!

پس از آنکه فرد جالبی را برای عکاسی انتخاب کردید، با او ارتباط کلامی برقرار کنید. مودب باشید و بپرسید که آیا ممکن است اجازه بدهند پرتره شان را بردارید؟ برخی ممکن است به سادگی بگویند: “باشه” در حالی که دیگران ممکن است بپرسند که عکس را برای چه می خواهید. صادق باشید و ابتکار عمل خود را بکار بگیرید. اگر عکس را برای یک پروژه شخصی می خواهید، آن را در چند کلمه برایشان توضیح بدهید. اگر کسی که می خواهید از او عکس بگیرید در خواستتان را رد کرد، مودبانه از او رد شوید و به سراغ یک نفر دیگر بروید.

اول عکس تمام قد

پس از این که فرد مورد نظرتان قبول کرد که از او عکس بگیرید، ابتدا یک عکس تمام قد از او بردارید. این روش خوبی برای شروع است، زیرا کمتر صمیمانه است و به سوژه کمک می کند که به تدریج احساس راحتی بیشتری کند. بسیار محتمل است که بیشتر مردمی که در خیابان با آن ها روبرو می شوید به نشستن در مقابل دوربین عادت نداشته باشند. عکس های سلفی (عکس خودگرفت = selfie) در این مورد به حساب نمی آیند. در نتیجه این امر، اگر از همان ابتدای کار بیش از حد به آنها نزدیک شوید، این خطر را ایجاد می کنید که آنها مرعوب شده و حالت های چهره نامناسبی به خود بگیرند. از آنها بپرسید که آیا چند دقیقه وقت دارند و آنگاه سر فرصت و بدون عجله به آنها نزدیک شوید.

از پشت سر هرگز

هرگز در خیابان از پشت سر به کسی نزدیک نشوید. علتش واضح است، با این حال عکاس هایی هستند که این اشتباه را به میل خود انجام می دهند. احتمال زیادی وجود دارد که با این کار سوژه خود را بترسانید که این امر می تواند به واکنش های متفاوتی منجر شود. بعضی مردم ممکن است ناراحت شوند، بعضی دیگر ممکن است دچار حمله هراس شده یا عصبانی شوند یا حتی به تصور این که دزد هستید، شما را بزنند.

همیشه از جلو به فرد مورد نظر نزدیک شوید و سعی کنید زبان بدنتان تا حد ممکن دوستانه باشد.

هم سطح با آنها باشید

اگر کسی را می بینید که روی نیمکت پارک نشسته است، دولا شوید تا هم سطح با او قرار بگیرید. برای مکالماتی از این دست، بهتر این است که هم سطح طرف مقابل باشید تا این که بایستید و از بالا به او نگاه کنید.

مانند بیشتر چیزهای دیگر، عکاسی پرتره خیابانی نیاز به کمی تمرین دارد. زمانی که راه و رسم کار دستتان بیاید، همه چیز آسان تر می شود. حرف زدن با مردم بیشتر و بیشتر برایتان مفرح می شود و هر چه پرتره بیشتری بگیرید، عکاس بهتری خواهید شد.


تهیه و ترجمه شهرزاد رحمانی

منبع مقاله:

www.digital-photography-school.com

این مقاله را برای علاقه مندان به عکاسی به اشتراک بگذارید

 

۰ پاسخ به "راهنمایی سریع برای عکاسی از غریبه ها در خیابان"

ارسال یک پیغام

ساماندهی

logo-samandehi

درباره ما

موسسه مهرآنا تصویر ویرا | عکاسی دات نت |  با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران دارنده مجوز نشر آنلاین می باشد.
 اطلاعات تماس  

تلفن عکاسی دات نت تهران-35متر قیطریه- خیابان روشنایی- کوچه بهرام شمالی- بن بست شقایق- پلاک1- واحد4

021-88223214     info@akasi.net

به روز باشید

  تلگرام عکاسی دات نت
اینستاگرام عکاسی دات نت