سه قدم برای عکاسی جذاب از منظره

هنگامی که کتاب زندگی با منظره ها را می نوشتم، برای این که بفهمم چگونه در کتاب به مبحث ترکیب بندی خلاق در عکاسی منظره بپردازم، مجبور شدم به سختی فکر کنم. در اینجا لازم است اشاره کنم که من از تفکر سخت به هر نحو ممکن اجتناب می کنم. حقیقتا فکر کردن دشوارترین کارهاست، مخصوصا زمانی که سعی دارید فرآیندی را برای دیگران ساده سازی کنید که برای خودتان تقریبا غریزی است.

با این حال ترس من از تفکر سخت از وحشتم از خشم و غضب ناشران کمتر است، بنابراین یک روز نشستم، یک سی دی نیایش تانترایی برداشتم و کنج عزلت گزیدم تا کمی با ضمیر ناخودآگاهم خلوت کنم. سیزده ساعت بعد از خلوت بیرون آمدم، در حالی که دوازده کیلو سبک تر شده و مجهز به دو مکاشفه بودم:

اول: طی یک فرآیند سه مرحله ای به ترکیب بندی منظره می پردازم.

دوم: ضمیر ناخودآگاه من جای وحشتناکی است که بهتر است در آینده از آن دوری کنم!

از بخت خوب شما، این خلاصه ای از اولین مکاشفه در زمینه عکاسی جذاب از منظره است که امروز آن را با شما قسمت خواهم کرد، سه مرحله برای خلق یک تصویر منظره موفق:

– یک سوژه انتخاب کنید

– نور مناسب را پیدا کنید

– یک ترکیب بندی ایجاد کنید

سه قدم برای عکاسی جذاب از منظره

یک عکس منظره موفق نتیجه ترکیب سوژه جالب، کیفیت نور و ترکیب بندی قوی است. این تصویر خاص، به خوبی این نکته را به تصویر می کشد که شما برای خلق یک تصویر دل انگیز، لزوما به قله های افراشته، غروبی مشتعل یا پیش زمینه ای خارق العاده نیاز ندارید.

 

انتخاب یک سوژه عالی

تمام اجزای طبیعت این قابلیت را ندارند که سوژه یک عکس عالی شوند. این کار ما عکاس هاست که گندم را از کاه جدا کرده و سوژه ای را شناسایی کنیم که به زیبایی در محدوده دوبعدی محیط عکس قابل بیان باشد. به نظر من، بهترین سوژه های منظره آنهایی هستند که تم های بصری مانند انرژی، عظمت و آرامش را به بیننده انتقال می دهند. کوه ها، آب و ساحل همگی شکارگاه های خوبی برای عکاسان هستند، چون ما به عنوان بیننده، به طور غریزی می دانیم که این صحنه ها را چگونه تفسیر کنیم. ما به طور ناخودآگاه می دانیم که یک قله پوشیده از برف باید بزرگ باشد یا موجی که به صخره ها برخورد می کند، حاوی مقادیر زیادی انرژی است و بدون این که لازم باشد فکر کنیم، می دانیم که بازتاب در یک برکه تنها در شرایطی آرام ایجاد می شود. به طور خلاصه، ما قادریم این نوع عکس ها را بخوانیم و تفسیر کنیم.

سه قدم برای عکاسی جذاب از منظره

بهترین سوژه های عکاسی، آنهایی هستند که تم های بصری متعددی را انتقال داده و در نتیجه جذابیت بسیار زیادی ایجاد می کنند. به نظر من این تصویر از این مفاهیم سخن می گوید: آرامش (به دلیل وجود بازتاب ها)، تغییر و تحول در طبیعت (رنگ زرد برگ ها و پوشش ابری در حال شکل گیری) و گوشه نشینی و ریاضت (درخت تنهایی که خارج از محدوده محیط طبیعی اش به زندگی چسبیده است) ممکن است شما با توجه به نگرش شخصی تان از زندگی، برداشت کاملا متفاوتی از این صحنه داشته باشید. به عنوان مثال یک کارشناس سرسخت محیط زیست، ممکن است در این عکس تنها گونه ای درخت را مشاهده کند که در دریاچه ای گرفتار شده که به وسیله فعالیت های کشاورزی ناپایدار در سرچشمه ایجاد شده است. عکاسی و در این مورد خود زندگی، امری بسیار ذهنی محسوب می شوند.

لازم نیست که برای گرفتن عکس های عالی حتما به نپال یا نیوزلند بروید. مطمئنا خلق تصاویر منظره جالب در اطراف کوهستان هایی شبیه آنچه در آثار تالکین (نویسنده بریتانیایی، خالق ارباب حلقه ها) توصیف شده، آسان تر است، اما برای خلق یک تصویر عالی، لزومی ندارد که سوژه از نظر اندازه بزرگ باشد، بلکه فقط باید از نظر بصری جذابیت داشته باشد. یاد بگیرید که فرم، الگو ها و رنگ ها را در یک صحنه جست و جو کنید، آن گاه می توانید به خوبی سوژه مناسبی برای یک عکس منظره بیابید.

سه قدم برای عکاسی جذاب از منظره

به نظر من، این تصویر از نظر بصری جذاب است، با وجود این که در آن از کوهستان های بلند، آذرخش یا اسب های شاخدار در حال چریدن خبری نیست. در ابتدا سایه های زیبای غروب و سایه زمین (خط آبی آسمان نزدیک افق) نظر من را جلب کرد. اما من به چیزی برای محکم کردن عکس نیاز داشتم. الگوی هندسی قوی و فرم این بوته علف اسپانیایی، یک عنصر پیش زمینه فوق العاده برای ترکیب بندی ایجاد کرد. با پایین گرفتن دوربین و نزدیک شدن به بوته به کمک لنز اولترا واید، بوته علف از وزن بصری برخوردار می شود. آن را با بوته های تقریبا مشابهی که چند یارد عقب تر هستند مقایسه کنید.

 

نور مناسب را جستجو کنید

من معتقدم که نور عالی مهم ترین عنصر در یک عکس موفق از منظره است. در حقیقت من صفحات قابل توجهی از کتاب زندگی با منظره ها را منحصرا به این موضوع اختصاص دادم. نور عالی حقیقتا عکس را دگرگون می کند.

خوشبختانه جستجوی نور عالی مستلزم این نیست که فقط از مناظر غروب سرخ رنگ عکاسی کنید. در واقع من در هر نوری، اگر صحنه ای وجود داشته باشد که مکمل آن باشد، دوربین خود را بیرون می آورم و عکاسی می کنم.

مهارتی که باید فرا بگیرید، توانایی قضاوت است که برای هر موقعیت، بهترین شرایط نوری ممکن کدام است. این جاست که باید هنر مشاهده و تجسم قبلی را تمرین کنید تا بتوانید قضاوت کنید که خورشید در طول روز با صحنه شما چگونه بازی خواهد کرد. من در این فرآیند از ابزارهای دیجیتال کمک می گیرم، مثلا از فوکال ویر (Focalware) که یک اپلیکیشن کوچک است که قوس مسیر حرکت خورشید و ماه در طول روز را با دقت عجیب و غریبی نشان می دهد.

سه قدم برای عکاسی جذاب از منظره

نور عالی دگرگون کننده است. من در کتاب زندگی با منظره ها، مراحل و تصمیم گیری هایی را به تفصیل آورده ام که می تواند عکس ابتدایی سمت چپ را به تصویری با کیفیت و مناسب آلبوم نمونه کار تبدیل کند.

 

یک ترکیب بندی ایجاد کنید

ترکیب بندی جایی است که همه این ها به شکلی هنری در کنار هم قرار می گیرد. ممکن است شما سوژه شگفت انگیزی پیدا کرده باشید و از بخت خوبتان آسمان نیز صحنه یک هنرنمایی واقعی از نور و رنگ باشد، اما اگر این ها را در یک ترکیب بندی خسته کننده، درهم و برهم و بی روح کنار هم قرار دهید، تمامی این پتانسیل ها به هدر خواهد رفت.

من شخصا ترکیب بندی منظره را (به صورت کاملا غیر علمی) به دو گروه عمده طبقه بندی می کنم:

– ترکیب بندی منظره دینامیک (پویا)

– ترکیب بندی منظره استاتیک (ایستا)

ترکیب بندی های دینامیک در دنیای عکاسی مثل حرکات نمایشی هستند. آنها مجموعه ای از ترفند های بصری را به کار می گیرند تا کاری کنند که عکس تقربا حس سه بعدی داشته باشد و یا  حسی از انرژی پویا به بیننده انتقال دهد.

خلق ترکیب بندی های پویا در دوران فیلم های یه اولد (ye olde) دشوار بود، اما امروزه با وجود روند کار دیجیتال و دسترسی آسان به اطلاعات آموزشی مانند سايت عكاسي دات نت يادگیری این تکنیک ها بسیار آسان شده است.

سه قدم برای عکاسی جذاب از منظره

حرکت های نمایشی. ترکیب بندی دینامیک از تکنیک هایی مانند خطوط هدایت کننده، تاری حرکت و رنگ های زنده به منظور جلب توجه بیننده به قاب تصویر استفاده می کند.

ترکیب بندی های ایستا به زبایی شناسی عکاسی سنتی تری تعلق دارند و من حس می کنم که به محدودیت های دو بعدی این فرم هنری وفادار ترند. بیشتر عکس های انسل آدامز ایستا محسوب می شوند چرا که او با ترکیب بندی دینامیک مخالف است. من شخصا ترکیب بندی های ایستایی که به زیبایی اجرا شده باشند را ترجیح می دهم، شاید به این خاطر که من تا حدی قدیمی و عتیقه محسوب می شوم، حداقل از نظر سال های استفاده از اینترنت.

ترکیب بندی های ایستا برای دستیابی به حس درام در عکس، به مجموعه ای از تکنیک های بصری ظریف تر و زیرکانه تر متکی هستند. ترکیب بندی های استاتیک موفق از ترکیبی از لایه ها، کنتراست، بافت، فرم، نور موضعی و رنگ برای ایجاد ارتباط با بیننده استفاده می کنند.

سه قدم برای عکاسی جذاب از منظره

اینجا از حرکت های نمایشی خبری نیست. ترکیب بندی های ایستا مانند این برای موفقیت به لایه های جذابیت بصری، فرم و نور نقطه ای متکی هستند.

 

ترکیب این سه گام

لازم است اشاره کنم که هیچ ترتیب خاصی برای اجرای این سه مرحله وجود ندارد. من اغلب به طور اتفاقی به یک نور عالی برمی خورم، همیشه هم وقتی در حال راندن ماشینی پر از بچه های خسته و گرسنه هستم. سپس باید یک سوژه و ترکیب بندی خوب برای سرمایه گذاری روی موقعیت پیش آمده بیابم. البته اینجاست که خلاقیت و مهارت های فنی وارد می شوند. خوانندگان کتاب زندگی با منظره ها می دانند که سیاست من این است که تنظیمات دوربین و ملاحظات فنی را ساده می گیرم، این به من اجازه می دهد که سریع کار کنم و بیشتر به دنبال ترکیب بندی باشم، حتی زمانی که بچه ها در صندلی عقب مرا با درخواست های مکرر تنقلات بمباران می کنند!


تهیه و ترجمه

شهرزاد رحمانی

منبع مقاله:

www.digital-photography-school.com

این مقاله را برای علاقه مندان به عکاسی به اشتراک بگذارید

 

۰ پاسخ به "سه قدم برای عکاسی جذاب از منظره"

ارسال یک پیغام

ساماندهی

logo-samandehi

درباره ما

موسسه مهرآنا تصویر ویرا | عکاسی دات نت |  با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران دارنده مجوز نشر آنلاین می باشد.
 اطلاعات تماس  

تلفن عکاسی دات نت تهران-35متر قیطریه- خیابان روشنایی- کوچه بهرام شمالی- بن بست شقایق- پلاک1- واحد4

021-88223214     info@akasi.net

به روز باشید

  تلگرام عکاسی دات نت
اینستاگرام عکاسی دات نت