سیزده درس برای آموزش عکاسی به فرزندتان-قسمت اول

امروز وقتی محتویات جعبه های قدیمی وسایلم را دسته بندی میکردم، یک آلبوم پر از عکس هایی که در نوجوانی گرفته بودم را پیدا کردم. حدود نه سال داشتم که عکاسی را شروع کردم. هنوز آموزش پدرم که طرز استفاده از آن را یاد میداد، به خاطر دارم. شما دراین مقاله  با این نکات آشنا میشوید…

خیلی زیاد عکس نگیرید:

به خاطر داشته باشد این برمیگردد به زمانی که ظهور فیلم های گرفته شده، بسیار گران میشد. خیلی دوست داشتم پدرم نکات بیشتری را به من میگفت. این ها بعضی از آن نصایح است که فکر میکنم شنیدنش مفید باشد.

نکته: قبل از هر چیزی باید بگویم که شاید آموزش زیاد به بچه ها مانع از بروز حس بچگانه آن ها شود و قدرت تجسم آن ها را که میتواند بسیار خاص باشد از بین ببرد. بنابراین کسب تجربه در فضایی شاد بسیار حائز اهمیت است.

  1. تجربه :

با یک نگاه اجمالی به عکس های آن روز ها متوجه میشوید که بسیاری از عکس ها شبیه به هم هستند وقتی از زوایای نزدیک به هم عکس گرفته شده نتیجه خیلی شبیه هم میشود. به بچه ها یاد دهید که چگونه عکس های متنوع بگیرند.

  • در فضاهای مختلف عکس گرفته شود بالا، پایین و غیره….
  • با جلو، عقب، نزدیک و دورشدن دور سوژتان فضای عکس را انتخاب کنید.
  1. حواستان به پس زمینه باشد:

یک مسئله ی بسیار ساده بررسی پس زمینه میباشد. به بچه هایتان آموزش دهید پس زمینه و پیش زمینه را تجسم کنند و در جهت تغییر عکس های خود جذابیت آن را بالا ببرند در غیر این صورت تصاویر آن ها فاقد تنوع خواهد بود.

هشت درس برای آموزش عکاسی به فرزندتان

می توانید به مقاله نه توصیه برای تعیین پس زمینه مراجعه کنید.

  1. دوربین را مستقیم نگه دارید:

یکی دیگر از مشکلات متداول برای اکثر کسانی که اولین عکس ها را میگیرند این است که عکس ها در یک خط مستقیم نیستند. عکس هایی که فاقد تراز لازم هستند، نتیجه خوبی نمیدهند. بهتر است به بچه هایتان یاد دهید قبل از آن که دکمه شاتر  را فشار دهند، فریم ها را چک کنند. در خط افق یا مستقیم و راست عکس بگیرند.

  1. دوربین را درست در دست بگیرید:

به ظاهر ساده به نظر میرسد که هرکسی چگونه یک دوربین دیجیتال را در دست بگیرد اما در واقع بسیاری مخصوصا بچه ها که با آن غریبه هستند در این مسئله مشکل دارد. حتی در بزرگسالان بسیار دیده ام. پس از یک یا دو درس باز در مورد نحوه نگه داری دوربین زحمت زیادی میکشند که این نشان دهنده ضعف تکنیک است.

هشت درس برای آموزش عکاسی به فرزندتان

می توانید به مقاله چگونه دوربین را در دست بگیریم مراجعه کنید.

  1. از نزدیک عکس بگیرید:

اغلب عکس هایی که من میگرفتم از فواصل دور بود. زیرا دوربینی که من استفاده میکردم فاقد لنز زوم بود اما دلیل دیگرش آگاه نبودن من در استفاده از آن بود. به بچه هایتان استفاده از زوم را یاد بدهید. اما فراموش نکنید که چگونگی استفاده از پاها و حرکت آن ها در نتیجه گیری بهتر موثر است.

هشت درس برای آموزش عکاسی به فرزندتان

می توانید به مقاله کادرتان را پر کنید  مراجعه کنید.

  1. عکس زیاد بگیرید:

بهترین روش برای یادگیری تکنیک های عکاسی زیاد عکس گرفتن است. و با دوربین های دیجیتال این امکان به دست آمده است. زیاد عکس بگیرید اما از زاویه های گوناگون!……..

  1. ایجاد توازن صحیح بین عکاسی از انسان، اشیا، و مکان ها:

من هنوز به خاطر دارم از برگشت اولین سفر دریایی به عنوان یک نوجوان و نشان دادن عکس هایم به پدر و مادرم. اولین اظهار نظر آن ها این بود که من از مردم عکس های خوبی نداشتم. بیشتر از ساختمان ها عکس گرفته بودم. و از سفر که مهمترین عامل بود عکسی در کار نبود. یکی از دوستانم به من گفت دو فرزندش که به چنین سفری رفته بودند، وقتی با صد ها عکس برگشتند، یکی از آن ها روی مناظر و دیگری روی افراد متمرکز بودند.  این نشان میدهد که هر کدام از آن ها روی موارد مختلف فکر میکردند.

  1. به دنبال یک نکته جذاب در عکستان بگردید:

عکس جالب بسته به نکته جذابی است که در کادر وجود دارد. به بچه هایتان یاد دهید قبل از فشار دادن دکمه شاتر آن نکته را مشخص کنند و آن را درشت نمایند.

ادامه این مطلب را در قسمت دوم همین مقاله بخوانید…


تهیه و ترجمه برای سایت عکاسی دات نت

مهرداد صالحی

منبع مقاله:

www.digital-photography-school.com

این مقاله را برای علاقه مندان به عکاسی به اشتراک بگذارید

 

۰ پاسخ به "سیزده درس برای آموزش عکاسی به فرزندتان-قسمت اول"

ارسال یک پیغام

ساماندهی

logo-samandehi

درباره ما

موسسه مهرآنا تصویر ویرا | عکاسی دات نت |  با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران دارنده مجوز نشر آنلاین می باشد.
 اطلاعات تماس  

تلفن عکاسی دات نت تهران-35متر قیطریه- خیابان روشنایی- کوچه بهرام شمالی- بن بست شقایق- پلاک1- واحد4

021-88223214     info@akasi.net

به روز باشید

  تلگرام عکاسی دات نت
اینستاگرام عکاسی دات نت