عکاسی با آیفون: استفاده سودمند از حرکت تعمدی دوربین

امیدوارم در این دوهفته گذشته با استفاده از درس های قبلی در مورد عکاسی با آیفون  اوقات خوشی را گذرانده باشید. امروز میخواهیم اندکی انتزاعی تر برخورد کنیم و با رویکردی جالب به عکاسی با آیفون بپردازیم.

در قسمتهای قبلی در مورد موارد زیر صحبت کردیم

۱) عکاسی با آیفون : نوردهی خلاقانه

۲) عکاسی با آیفون: تکنیکهای پیشرفته فوکوس و نوردهی

۳) عکاسی با آیفون : جادوی HDR

4) عکاسی با آیفون : تکنیک نوردهی طولانی در شب

اگر یادتان باشد دوجلسه قبل از سرعت شاتر کم برای خلق نور ممتد استفاده کردیم. احتمالا به خاطر دارید که در آنجا مجبور بودیم گوشی را ثابت نگه داریم و شاتر دوربین را برای مدتی طولانی باز بگذاریم. که کمی پیچیده بود و مربوط به تنظیمات میشد.
این بار میخواهیم شاتر را برای مدتی طولانی بازبگذاریم اما اصراری بر ثابت نگهداشتن دوربین نداریم. این تکنیک را در صنعت عکاسی با نام ” حرکت تعمدی دوربین ” ( Intentional Camera Movement ) یا ICM میشناسند. هدف این است که از محو شدگی برای خلق عکسی زیبا استفاده کنیم.
ICM راه جالبی برای بسط عکاسی خلاقانه از منظره است و بیدرنگ منظره ای عادی را به تصویری فوق العاده بدل میکند.

IMG_58531ok

تنظیم دوربین برای ICM
برای این کار از اپ slow shutter cam استفاده میکنیم که تنظیمش ساده است:
مرحله 1: منوی تنظیمات را باز کنید

IMG_58701ok

مرحله2: روی حالت “Automatic” تنظیم کنید. در حالت اتوماتیک آیفون خودش نوردهی مناسب را محاسبه میکند و کار را برایمان ساده میکند. در درس بعد نگاهی عمیقتر به رابطه نور و دیافراگم و سرعت شاتر میاندازیم. برای ICM با استفاده از حالت اتوماتیک کار را ساده میکنیم و اجازه میدهیم همه تنظیمات را برایمان انجام دهد.

IMG_58711

مرحله 3: سرعت شاتر را تنظیم کنید. سرعت شاتر مدت زمان نوردهی را مشخص میکند ، برای مثال 2/1 = 0.5 ثانیه و 15 =15 ثانیه. گزینه “B” گزینه ای است که به DSLR بازمیگردد. وقتی شما این گزینه را انتخاب میکنید شاتر تا وقتی شما بخواهید باز میماند. شما میتوانید به سادگی این مدت زمان را کنترل کنید: دکمه شاتر را لمس کنید تا نوردهی شروع شود و دوباره آنرا لمس کنید تا تمام شود. این گزینه برای وقتهایی که نور کم است وشما نیاز به نوردهی بیشتر از 15 ثانیه دارید فوق العاده است. توصیه میکنم که با سرعتهای شاتر متفاوت امتحان کنید و آنرا با سرعت حرکت دادن گوشیتان تنظیم کنید.

shutter-speed

مرحله 4: تنظیمات را ببندید آیفونتان را حرکت دهید و کمی جادو کنید!

IMG_5872-1ok

مرحله 5: وقتی کارتان تمام شد و تصویر ICM پدیدار شد حتما آنرا ذخیره کنید اینکار باعث میشود که عکس در Camera Roll ذخیره شود تا بعدا اگر خواستید کارهای بیشتری روی آن انجام دهید.
انواع حرکات تعمدی دوربین
اگر دوست دارید انواع دیگری از حرکات دوربین را ببینید، ویدئویی برایتان میگذارم که میتوانید این حرکات را همراه با عکسهای حاصله از آن ببینید.
مثالهای دیگر
یک راه عالی برای گرفتن ICM قراردادن یک سوژه ساکن در عکس همراه با پس زمینه محو است، حتی لازم نیست از سرعت شاتر پایین استفاده کنید. من عکس زیر را خیلی ساده با فوکوس کردن روی آینه در حالیکه ماشین در حال حرکت بود گرفتم.

IMG_47683ok

اگر ماشین ندارید یا سوار دوچرخه هستید احتمالا به اپ slow shutter cam نیاز پیدا میکنید. وقتی در یک دوچرخه سواری طولانی بودم همه جور کار خلاقانه با آن کردم و چند تا ICM از دوچرخه گرفتم.

IMG_58111ok

نکات
ICM در نورهای کم بهتر جواب میدهد – البته این اصلا بدین معنا نیست که حتما باید تاریک باشد، اما اگر میتوانید بین عکاسی از یک صحنه در نور خورشید و یا در سایه، سایه را برگزینید. چرا؟ زیرا صحنه های تاریکتر اجازه میدهند شاتر بیشتر باز بماند و باعث میشود حرکت اغراق شده تر باشد.
در موازات خطوط حرکت کنید – همانطور که در ویدئو دیدید، درجهات مختلف میتوان حرکت کرد. من به شخصه دوست دارم دوربین را به موازات خطوط صحنه حرکت دهم. اگر خطوط افقی بیشتر باشد در جهت افق حرکت میدهم و اگر خطوط عمودی یشتر باشد در جهت عمود.
حرکات ترکیبی را تجربه کنید – میتوانید با امتحان حرکات متفاوت در یک زمان به نتایج جالبی برسید. پن و زم کنید یا زوم و پن، خوش بگذرانید، این روزها دیگر این تجربه ها نیاز به نگاتیو و پول خرج کردن ندارد.
تکلیف
من واقعا از پیگیری عکسهای شما لذت میبرم. همگی خیلی خلاق هستید و واقعا ممنونم که گوشه ای از دنیایتان را با ما به اشتراک میگذارید. بیایید همان سنت همیشگی را ادامه دهید و عکسهایتان را با هشتگ

#akasinet

تگ کنید تا ماهم عکسهایتان را ببینیم. منتظر دیدن عکسهای بی همتای شما هستم.

منبع:

idownloadblog.com

۱ پاسخ به "عکاسی با آیفون: استفاده سودمند از حرکت تعمدی دوربین"

ارسال یک پیغام

ساماندهی

logo-samandehi

درباره ما

موسسه مهرآنا تصویر ویرا | عکاسی دات نت |  با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران دارنده مجوز نشر آنلاین می باشد.
 اطلاعات تماس  

تلفن عکاسی دات نت تهران-35متر قیطریه- خیابان روشنایی- کوچه بهرام شمالی- بن بست شقایق- پلاک1- واحد4

021-88223214     info@akasi.net

به روز باشید

  تلگرام عکاسی دات نت
اینستاگرام عکاسی دات نت