عکاسی HDR از غروب خورشید

کلمه اچ دی آر (HDR)  اخیرا زیاد در میان عکاسان زمزمه می شود و بحث های بسیاری در رابطه با آن وجود دارد، که  (HDR) خوب است یا بد؟

آیا مناسب است و آیا اصلا می توان آن را عکاسی واقعی نامید؟ حتی همین جا در عکاسی دات نت  می توانید مقالاتی را در طرفداری یا در مخالفت با اچ دی آر پیدا کنید. من امروز نمی خواهم وارد آن بحث ها بشوم، روی سخنم با آن دسته از شماست که از عکاسی HDR لذت می برید و ممکن است بخواهید نکاتی در باب عکاسی HDR از غروب خورشید بدانید که یکی از دشوارترین سوژه هایی است که با این تکنیک کار می شود. بنابراین اگر مخالف اچ دی آر هستید، باز هم این مقاله را بخوانید، شاید کمی وسوسه شوید که این تکنیک را هم امتحان کنید.

HDR یا محدوده دینامیک بالا (High Dynamic Range)، چرا این تکنیک برای عکاسی از غروب خورشید فوق العاده است؟

وقتی در مورد صحنه ای صحبت می کنیم که محدوده دینامیک بالایی دارد، منظورمان این است که در صحنه طیف کنتراست گسترده ای از تاریک ترین منطقه تا روشن ترین منطقه وجود دارد. غروب خورشید نمونه ای از این صحنه هاست، زیرا ما به طور معمول رو به خورشید عکس می گیریم که یک منبع نور درخشان است و در مقابل، منظره اغلب به قدری تاریک است که سیاه یک دست دیده می شود. با عکاسی صحیح و ویرایش خوب می توانید به نتیجه ای دست پیدا کنید هر دو ناحیه تاریک و روشن را با جزییات نشان بدهد.

توصیه هایی برای عکاسی صحیح

هنگام حضور در صحنه باید چند کار را در مورد دوربین انجام بدهید، توصیه های زیر را دنبال کنید:

– اطمینان حاصل کنید که تصویر خود را طوری در براکت قرار دهید که هر دو انتهای سطح نوردهی را در بر بگیرد، اما تیرگی و روشنی کافی داشته باشد. منظورم این است که باید در هیستوگرام بین تیره ترین تصویر شما با سمت راست یک فاصله وجود داشته باشد ( یعنی هیچ منطقه سفید و چشمک زنی در نمایشگر دوربین مشاهده نشود.) و روشن ترین تصویر شما هم باید با لبه سمت چپ هیستوگرام فاصله داشته باشد ( هیچ منطقه سیاهی نباید دیده شود)

عکاسی HDR از غروب خورشید

 

عکاسی HDR از غروب خورشید

– به صورت RAW عکاسی کنید، فایل های RAW بیشترین مقدار اطلاعات را در اختیار شما می گذارند تا با آنها کار کنید.

– تصاویر خود را به صورت دو استاپ جداگانه براکت کنید، چون اگر توصیه بالا را اجرا کرده باشید و به صورت RAW عکس گرفته باشید، این فایل ها اطلاعات زیادی در خود دارند، به مقدار حداقل دو استاپ در هر جهت، بنابراین یک استاپ جدا موجب می شود که تصاویری بیشتر از آنچه نیاز دارید بگیرید و نتیجه آن هنگ کردن کامپیوتر هنگام ویرایش است، یا این که محدوده کافی در عکس شما قرار نمی گیرد.

– با ISO پایین عکس بگیرید، مقدار ایده آل آن 100 است. پردازش HDR نویز زیادی در تصویر به وجود می آورد، بنابراین با ISO پایین شروع کنید تا این مشکل را به حداقل برسانید.

– از سه پایه استفاده کنید، زیرا سرعت شاتر شما احتمالا به نسبت کم خواهد بود. علاوه بر آن، این کار به شما اجازه می دهد که تمامی عکس های براکت شده خود را تراز کنید تا تصویر نهایی واضح تری حاصل شود.

تنظیماتی که من برای گرفتن عکس بالا انجام دادم به این شرح است:

ISO : 400 ( این مقدار را برای این گرفتم که نور به سرعت در حال محو شدن بود و می خواستم کمی سریع تر عکس بگیرم.)

f8  در  1/1000, 1/250, 1/60و 1/15 ثانیه

– از کنترل از راه دور شاتر استفاده کنید تا در هنگام نوردهی دوربین را لمس نکنید و از لرزش و تاری تصویر کاسته شود.

– هرگز دیافراگم را تغییر ندهید، فقط سرعت شاتر را تغییر دهید. اگر دیافراگم را در تصاویر براکت شده تغییر دهید، فوکوس را در هر یک از آنها تغییر می دهید و تصویر ترکیب شده اچ دی آر نهایی شما، احتمالا مشکلات فوکوس یا هاله خواهد داشت.

مجموعه براکت شده شما باید این گونه به نظر برسد. هر دو انتهای تاریک و روشن سطح نوری باید به خوبی پوشش داده شود. توجه کنید که تاریک ترین تصاویر رنگ های زیبایی در آسمان دارند، در حالی که روشن ترین عکس جزییات زیادی در ناحیه پیش زمینه دارد اما در آسمان چنین جزییاتی نخواهد داشت. این امر طبیعی است و دقیقا همان چیزی است که می خواهید.

عکاسی HDR از غروب خورشید

توصیه هایی برای ویرایش عکس های براکت شده

من برای نرم افزار دم دستی نقشه برداری تن های اچ دی آر، از فوتوماتریکس Photomatix استفاده می کنم. به نظر من این نرم افزار انعطاف پذیری کافی برای ایجاد تصاویر طبیعی و سوررئال را برای من فراهم می کند. از هر نرم افزاری که استفاده می کنید، نکات زیر را برای کسب نتایج بهتر در عکاسی از غروب در نظر داشته باشید:

– اگر در صحنه ابرهای در حال حرکت یا درختانی که در باد تکان می خورند وجود دارد، از deghosting نرم افزار برای به حداقل رساندن آنها استفاده کنید. این کار باعث می شود که تصویر نهایی وضوح بیشتری داشته باشد.

هنگام تنظیم تن در نرم افزار مورد نظر، درجه اشباع را پایین نگه دارید، اما نه بیش از اندازه. من در فوتوماتریکس همیشه (تکرار می کنم) همیشه درجه اشباع را زیر 50 می گیرم! هنگامی که بعدا عکس را به نرم افزار لایت روم Lightroom می برم و سیاهی ها و کنتراست تصویر را بالا می برم، درجه اشباع هم به همراه آن بالا می رود، بنابراین احتمال زیادی وجود دارد که این مقدار از حد فراتر برود.

– مواظب هاله ها در آسمان باشید ( نواحی سفید درخشان در اطراف لبه اشیا) به ویژه اگر آسمان بدون ابر است و در مقابل آن اشیای تیره ای مثل درخت یا ساختمان قرار دارند. هاله از اثرات استفاده ضعیف از اچ دی آر است و یکی از دلایلی که مردم این تکنیک را دوست ندارند همین است. مطمئنا می توانید با این روش جلوه های سوررئال ایجاد کنید، اما به نظر من آن را از حد فراتر خواهید برد. به عنوان مثال، تصویر زیر نشان می دهد که منظور من از فراتر از حد چیست. عکسی نگیرید که شبیه این شود. نویز ها و تبلور شدید را در آسمان می بینید؟ این نتیجه جلوه بیش از حد است.

عکاسی HDR از غروب خورشید

 

عکاسی HDR از غروب خورشید

اغلب هنگام عکاسی HDR از مناظر، شما در میابید که یک منطقه صحنه اگر جلوه بیشتری داشته باشد، خوب می شود و یک منطقه دیگر نه. در این مورد هم همین طور است. به نظر من، می توان به زمین و پیش زمینه بیشتر جلوه داد تا جزییات بیشتری به دست بیاید، اما با این کار آسمان بد ظاهر می شود یا هاله در آن به وجود می آید. می توانید در صورت لزوم آسمان را در یک تصویر پشت ماسک قرار دهید یا هر دو ناحیه را در فوتوشاپ با هم ترکیب کرده و بهترین بخش های هر کدام را در یک نسخه قرار دهید. برای مثال عکس های زیر را ببینید. در نسخه 1 آسمان به خوبی ترکیب و پردازش شده است.

عکاسی HDR از غروب خورشید

 

عکاسی HDR از غروب خورشید

نسخه 2 که در وسط قرار دارد، تصویری بیش از حد پردازش شده از عکس بالا است، اما در آن زمین پیش زمینه خوب در آمده است.

عکاسی HDR از غروب خورشید

نسخه نهایی، ترکیبی از نسخه 1 و 2 است که در فوتوشاپ به کمک لایه ها و ماسک ها ایجاد شده است. توجه کنید که چه طور بهترین قسمت های هر یک از دو تصویر انتخاب و با هم ترکیب شده اند.

 

عکاسی HDR از غروب خورشید با یک انسان؟

بیایید مثال دیگری را بررسی کنیم. بعضی مردم می گویند که وقتی یک انسان در عکس وجود دارد نمی توان از اچ دی آر استفاده کرد. به تصاویر زیر نگاه کنید و خودتان بگویید که آیا این تکنیک خوب عمل می کند یا نه.

عکاسی HDR از غروب خورشید

 

عکاسی HDR از غروب خورشید

در نسخه نهایی هیچ گونه ترکیب عکسی انجام نشده، فقط تون ها در نرم افزار لایت روم نقشه برداری و بهینه سازی شده اند. هر چند که اعتراف می کنم که که این غروب نیست، بلکه در واقع طلوع خورشید است. ولی منظورم را فهمیدید، فرقی ندارد زیرا در هر دو حالت طلوع و غروب، خورشید در افق واقع است.

 

با آسمانی پر از ابرهای پف دار چه کنیم؟

یکی از مشکلات رایج دیگر هنگام عکاسی اچ دی آر از مناظر، زمانی است که تعداد زیادی ابر سفید بزرگ و پف دار در آسمان وجود داشته باشد، زیرا این ابرها اغلب در عکس به صورت تیره و ناخوشایند در می آیند. این فرصت خوب دیگری برای استفاده از تکنیک ماسک است. در تصاویر زیر، من اچ دی آر را آن گونه که برای پیش زمینه می پسندم پردازش کرده ام: زیبا و واضح. اما ابرها بیش از حد تیره شده اند. اگر از این جلوه سوررئال صرف نظر کنم، جزییات زیبا در چمن و هرم ها را از دست می دهم،. بنابراین من بهترین قسمت ها از هر کدام را برداشته و دوباره آن ها را باهم ترکیب می کنم.

عکاسی HDR از غروب خورشید

 

عکاسی HDR از غروب خورشید

در پردازش نسخه 1 در بالا، جزییات چمن مد نظر بوده است، اما توجه کنید که ابرها چقدر تیره شده اند. آنها ابرهای طوفانی نبودند، اما مطمئنا در عکس این طور به نظر می رسند. من می خواهیم آنها را به همان صورت نرم و پفی برگردانم، بنابراین یکی از عکس های تکی اصلی از مجموعه براکت شده خود را برمی دارم و آن را با این عکس ترکیب می کنم تا در نهایت، تصویر پایینی به دست بیاید که ابرها در آن بسیار نرم تر شده اند.

عکاسی HDR از غروب خورشید

تصویر ترکیبی نهایی در بالا دیده می شود. تفاوت را می بینید؟ تفاوت ها ظریف است، اما به نظر من در ظاهر نهایی و حس و حال عکس تفاوت یزرگی ایجاد شده است.

 

خلاصه و برنامه عملی

اکنون باید بیرون بروید و خودتان این نکات را امتحان کنید. اگر از قبل مجموعه تصاویر براکت شده دارید، سعی کنید آنها را به کمک این نکته ها ویرایش کنید و ببینید چه تفاوتی ایجاد می شود. یا بهتر از آن، از خانه بیرون بروید و از غروب امشب یا اگر سحرخیز هستید، از طلوع فردا صبح عکاسی کنید.

یک توصیه نامرتبط دیگر برای شما دارم که به طور کلی در بهبود عکس های غروب موثر است: یک سوژه جالب در مقابل صحنه غروب پیدا کنید. توجه کنید که در این نمونه ها من یا یک صحنه عالی داشتم و یا یک پیش زمینه و شکل عالی ( هرم ها ) را برای افزودن جذابیت به صحنه اضافه کردم. حقیقت این است که یک غروب خورشید ساده در یک افق مسطح، آن قدر ها هم جذاب نیست، حتی اگر رنگ های عالی داشته باشد. بنابراین در طول روز یک صحنه مناسب پیدا کنید و هنگام غروب به آنجا برگردید تا جادو آغاز شود.

آیا شما هم اسرار دیگری از خلق تصاویر HDR آر غروب می دانید؟ خوشحال می شوم مثل همیشه آنها را در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید. اگر پرسشی دارید، خواهش می کنم بپرسید زیرا من تمامی نظرات را می خوانم و پاسخ می دهم.

موفق باشید

[divider]

منبع مقاله:

www.digital-photography-school.com

۲ پاسخ به "عکاسی HDR از غروب خورشید"

  1. سلام با تشکر از سایت خوبتون…. فقط یه سوال من گزینه عکاسی HDR رو توی منوی دوربین پیدا نمیکنم؟میشه راهنمایی کنید تو کدام قسمته..ممنون

  2. سلام
    تنظیمات HDR در قسمت خاصی نیست شما با نوردهی پله ای که به چند عکس میدید و با ادیت در نهایت به عکس HDR می رسید.

ارسال یک پیغام

ساماندهی

logo-samandehi

درباره ما

موسسه مهرآنا تصویر ویرا | عکاسی دات نت |  با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران دارنده مجوز نشر آنلاین می باشد.
 اطلاعات تماس  

تلفن عکاسی دات نت تهران-35متر قیطریه- خیابان روشنایی- کوچه بهرام شمالی- بن بست شقایق- پلاک1- واحد4

021-88223214     info@akasi.net

به روز باشید

  تلگرام عکاسی دات نت
اینستاگرام عکاسی دات نت