نمایشگاه«واقعیت شخصی» در شیراز گشایش می یابد

به گزارش خبرنگار مهر، در این نمایشگاه ۴۴ عکس در ابعاد ۳۲ ×۳۲ از ۱۱ عکاس با نمایشگاه‌گردانی نیلوفر فلکیان به نمایش در می‌آید.

عکاسان شرکت کننده در نمایشگاه «واقعیت شخصی» الناز امینی، پیمان پوست دوزان، روزبه روزبهانی، شیوا شهباز، مرتضی فرهنگی، نیلوفر فلکیان، مسعود قرائی، علی کاظمی، نسام کشاورز، نعما محمدیان روشن و مرتضی نیک نهاد هستند.

درقسمتی از بیانیه‌ی این نمایشگاه به قلم نعما محمدیان روشن می‌خوانیم: «عکاسی اساسا قدرتش را از نامیرا کردن لحظاتی می‌گیرد که عکاس انتخاب می کند. این نامیرایی در خود حامل وجه قوی دیگری نیز هست و آن، قدرت شکل‌دهی به روایتی است که خود حاصل گسترش پرسپکتیو و دید ماست.

هر چند عکاسی در ظاهر، آینه‌وار واقعیت بیرونی را منعکس می‌کند اما نوع نگرش ما از طریق عکس، به شدت با دیدن معمولی جهان متفاوت است. علت این تفاوت، قدرت خاص عکاسی است: عکس‌ها این قدرت را دارند که واقعیت را تغییر دهند. نه به معنای تغییر عامدانه بلکه ذات عکس به گونه‌ای است که می‌تواند واقعیت را به گونه‌ای جلوه دهد که به طور معمول دیده نمی‌شود و به همین علت، عجیب، غریب یا غیرواقعی جلوه می‌کند.

چنین عکس‌هایی یک فاصله ایجاد می‌کنند بین چیزی که بازنمایی می‌کنند و چیزی که ما از واقعیت می‌دانیم. این فاصله ذهنی همراه با آن باور ذهنی که عکس، بازنمایی واقعیت است، ذهن را به بازی می‌گیرد و باعث توجه چندباره به عکس‌می‌گردد. از سوی دیگر، این مفهوم را می‌توان به “دگرگون سازی واقعیت”  تعبیر کرد. این حس در برابر یک تصویر نقاشی که سعی در بازی با واقعیت دارد، هیچ‌گاه ایجاد نخواهد شد چون ذهن ما می‌داند که تصویر نقاشی، بازنمایی صادق واقعیت نیست در حالیکه عکاسی در ذات خود، چنین حسی در ذهن بیننده ایجاد می‌کند. این تاثیر ذهنی باعث گسترش قدرت روایی خواهد شد

طراح پوستر این نمایشگاه احمدعلی عسلی است.

گشایش نمایشگاه «واقعیت شخصی» -که با حمایت بخش خصوصی برگزار می‌شود- روز جمعه ۳۰ مهر ساعت ۱۸ و ادامه نمایشگاه همه روزه تا ۵ آبان ساعت ۱۰-۱۳ و ۱۷-۲۲  در  نگارخانه تار و پود به نشانی شیراز، چهارراه حافظیه ، مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس خواهد بود.

«واقعیت شخصی» پس از شیراز در شهرهای دیگری چون اصفهان، رشت، بندرعباس … و در نهایت تهران به نمایش گذاشته خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر

2016-10-17

۰ پاسخ به "نمایشگاه«واقعیت شخصی» در شیراز گشایش می یابد"

ارسال یک پیغام

ساماندهی

logo-samandehi

درباره ما

موسسه مهرآنا تصویر ویرا | عکاسی دات نت |  با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران دارنده مجوز نشر آنلاین می باشد.
 اطلاعات تماس  

تلفن عکاسی دات نت تهران-35متر قیطریه- خیابان روشنایی- کوچه بهرام شمالی- بن بست شقایق- پلاک1- واحد4

021-88223214     info@akasi.net

به روز باشید

  تلگرام عکاسی دات نت
اینستاگرام عکاسی دات نت