نوردهی موضعی در عکاسی چیست؟

نوردهی موضعی در عکاسی 
وقتی از یک سوژه عکاسی می کنید که اکثر تصویر به جز سوژه تیره است. این سبک نوردهی زمانی عملی می شود که تنظیمات درست روی دوربینتان داشته باشید.
چگونه نوردهی موضعی کنیم؟
اول از همه شما به کمترین نور روز و طبیعتی احتیاج دارید، فقط به خاطر این که کارتان راحت تر بشود، در تصویر زیر تنظیمات دوربین روی حالت Program می باشد، همان طور که مشاهده می کنید، دوربین فکر می کند که این نوردهی درست است و این تصویر را برای ما مثبت میکند تصویر زیر با سرعت شاتر ۶۰/۱ ثانیه در دیافراگم F14 و با ISO 250 به همراه فلاش ثبت شده است.

نوردهی موضعی در عکاسی چیست؟

تصویر زیر دقیقاً در همان مکان و با همان مقدار نور می باشد؛ فرق این که من تنظیمات دوربین را در حالت MANUAL قرار دادم.

اول از همه فلاش دوربین را خاموش کردم. بعد من فلاش خارجی ام را با دوربین هماهنگ کردم، سرعت شاتر را روی ۱۰۰۰/۱ و دیافراگم را روی F/8 و ISO را همان نگه داشتم و عکاسی کردم به دلیل این که نور فلاش قوی و مستقیم است فقط نور آن ثبت شد و مابقی تصویر تیره ماند.

نوردهی موضعی در عکاسی چیست؟

اگر بتوانید شرایط نوری را به گونه ای تنظیم کنید که نورهای موجود ثبت نشوند و فقط یک منبع نوری قوی مثل فلاش یا نوری قوی تر که با سرعت بالای شاتر ثبت شود، می توانید به این سبک از نوردهی برسید.

نوردهی موضعی در عکاسی چیست؟

باید در نظر داشته باشید که سوژه تان از پس زمینه فاصله داشته باشد تا فقط چهره سوژه روشن بشود.

نوردهی موضعی در عکاسی چیست؟

من خودم علاقه زیادی به این سبک نورپردازی دارم و سعی کردم تا در شرایط مختلف نوری آن را تجربه کنم، در تصویر زیر من تنظیمات و تجهیزاتی که در متن بالا توضیح دادم را استفاده کردم با فرق این که سرعت شاتر و دیافراگم را به گونه ای تنظیم کردم که نور از پس زمینه هم وارد کادر شود.

نوردهی موضعی در عکاسی چیست؟

یکی از پرکاربردترین جاهایی که از این سبک می توانید استفاده کنید، کنسرت ها می باشد که نیازی به فلاش خارجی یا تجهیزات جانبی خاصی نیست. فقط و فقط تنظیمات درست دوربین را نیاز دارید.

نوردهی موضعی در عکاسی چیست؟

 


 

تهیه و ترجمه برای سایت عکاسی دات نت

مهرداد صالحی

منبع مقاله:

www.digital-photography-school.com

این مقاله را برای علاقه مندان به عکاسی به اشتراک بگذارید

۰ پاسخ به "نوردهی موضعی در عکاسی چیست؟"

ارسال یک پیغام

ساماندهی

logo-samandehi

درباره ما

موسسه مهرآنا تصویر ویرا | عکاسی دات نت |  با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران دارنده مجوز نشر آنلاین می باشد.
 اطلاعات تماس  

تلفن عکاسی دات نت تهران-35متر قیطریه- خیابان روشنایی- کوچه بهرام شمالی- بن بست شقایق- پلاک1- واحد4

021-88223214     info@akasi.net

به روز باشید

  تلگرام عکاسی دات نت
اینستاگرام عکاسی دات نت