پنج توصیه برای عکاسی از اشیای صیقلی و بازتاب دهنده

وقتی سعی می کنید از ساعت مچی، شیشه، جواهرات و عینک عکس بگیرید چه اتفاقی می افتد؟

شما ناخواسته از هر آنچه که تصویرش در این اشیا منعکس می شود، تصویر بر میدارید. درست همان گونه که می توانید از بازتاب خود در آینه عکس بگیرید، وقتی دوربین را مستقیما به سمت دوربین بگیرید، بازتاب ها در عکس نشان داده خواهند شد. عکاسی از اشیا صیقلی و بازتاب دهنده میتوانند چالش بزرگی باشند به ویژه زمانی که شما به تازگی نورپردازی استودیویی را آغاز کرده باشید. اما به مانند هر مهارت دیگری، وقتی دریابید که چه تکنیکی برای شما مناسب تر است، می توانید در آن استاد شوید.

یکی از مشکلات اصلی هنگام عکاسی از اشیای بازتاب دهنده مانند عینک، بطری و هر شیء فلزی، این است که این اشیا هر چیزی که در اطراف آنها باشد را در خود منعکس می کنند. شیء صیقلی می تواند خود دوربین شما یا هر آنچه بر دیوار های شما باشد را در خود نشان بدهد.

توصیه اول: 

از تجربه کردن نترسید آموختن از اشتباهات نورپردازی معیوب، شما را در درک چگونگی بهبود تنظیمات یاری می دهد و دانش نورپردازی شما را به چالش می کشد. برای آن که آزمایش کوچکی با این سطوح بازتاب دهنده انجام دهید، یک شیء فلزی (هر چیزی) را مقابل منبع نور خود قرار داده، نور را مستقیما بر شیء بتابانید و یک عکس بگیرید.مهم نیست که از فلاش (Strobe) استفاده کنید یا نور مستمر، نتیجه یکسان خواهد بود.

عکس چطور از آب در می آید؟به احتمال زیاد انعکاس بزرگی بر روی شیء ایجاد خواهد شد به همراه تعدادی سایه خشن و قالبی.

توصیه دوم:

به شیء مستقیما نور نتابانید. کلید عکاسی از اشیا صیقلی و بازتاب دهنده این است که به جای دادن نور مستقیم به شیء صیقلی، به آن چه در آن منعکس می شود نور بتابانید. این بدین معنی ست که شما باید برای پوشاندن هر بازتابی که ممکن است در شیء نشان داده شود، از کف (فوم) استفاده کنید. به ویژه برای تصویربرداری از محصولات سفید رنگ، قرار دادن فوم یا مواد سفید در اطراف شیء می تواند مشکل را به طور موثر برطرف سازد. این طور به نظر خواهد رسید که محصول، در یک جعبه سفید با یک سوراخ چشمی کوچک برای لنز دوربین شما قرار گرفته است.

توصیه سوم:

برای عکاسی از اشیای صیقلی و بازتاب دهنده از دو فلاش هد (Flash Head) به همراه گرید(Grid) ده درجه استفاده کنید برای تنظیمات نورپردازی، شما می توانید دو فلاش هد با گرید ده درجه در پشت و یک  Beauty dish به همراه یک گرید در بالاقرار دهید. ممکن است این کمی پیچیده باشد، اما همه چیز بستگی به نوع سطح صیقلی دارد که با آن سروکار دارید و به همین خاطر است که کاوش در تکنیک های مختلف نورپردازی برای رشد مهارت های شما مفید است.

توصیه چهارم:

فوت و فن عکاسی از اشیای صیقلی مدور را بدانید. اشیای بازتاب دهنده مدور مانند ساعت مچی، عینک و بطری های مشروب به دلیل سایه هایی که ایجاد می کنند، بیشتر چالش انگیزند. فقط هایلایت ها (نواحی روشن) نیستند که مشکل سازند. شما    می توانید از نورهای سفید ملایم برای ایجاد هایلایت استفاده کنید. از سوی دیگر، در جایی که این کار را نمی کنید می توانید از  negative fill استفاده کنید. برای این کار می توانید از (black card) و (flag) استفاده کنید. برای اشیای مدور، به بازتاب دهنده های بزرگتری نیاز دارید زیرا کارت های کوچکتر، محدوده وسیعی را که می تواند در سطح این اشیاء منعکس شود پوشش نمی دهند. ولی اگر کارت بزرگی را نزدیک شیء قرار دهید، می توانید هایلایت ها و سایه ها را به طور کامل پوشش دهید.

توصیه پنجم: پنهان شوید!

هنگام عکاسی از اشیاء بازتاب دهنده، باید خود را نیز درست مثل دوربین و ادوات عکاسی در سایه ها مخفی کنید، این به این معنی است که مراقب باشید خود و لوازم عکاسی تان همواره در تاریکی قرار داشته باشید. حواستان باشد که به جای سه پایه  نقره ای از سه پایه سیاه استفاده کنید. حواستان به لباس هایی که پوشیده اید هم باشد. یاد بگیرید که چگونه لباس بپوشید و کجا بایستید.


تهیه و ترجمه شهرزاد رحمانی

منبع مقاله:

www.digital-photography-school.com

این مقاله را برای علاقه مندان به عکاسی به اشتراک بگذارید

۰ پاسخ به "پنج توصیه برای عکاسی از اشیای صیقلی و بازتاب دهنده"

ارسال یک پیغام

ساماندهی

logo-samandehi

درباره ما

موسسه مهرآنا تصویر ویرا | عکاسی دات نت |  با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران دارنده مجوز نشر آنلاین می باشد.
 اطلاعات تماس  

تلفن عکاسی دات نت تهران-35متر قیطریه- خیابان روشنایی- کوچه بهرام شمالی- بن بست شقایق- پلاک1- واحد4

021-88223214     info@akasi.net

به روز باشید

  تلگرام عکاسی دات نت
اینستاگرام عکاسی دات نت