چطور عکس دسته جمعی خوب بگیریم؟-قسمت دوم

ما در این مقاله به شش نکته دیگر عکاسی در زمینه عکس دست جمعی میپردازیم.

. به نور خوب توجه کنید  
برای اینکه تمام جزئیات سوژه تان معلوم شود به نور کافی نیاز دارید .در موقعیتهای مختلف، ممکن است نور، کم وزیاد باشد پس حتما از یک فلش استفاده کنید ،اگر مدل هایتان  به اندازه کافی کوچک ونزدیک به هم باشند نتیجه ی بهتری می گیرید خصوصا اگر نوری از پشت به آنها بتابد . اگر در یک روز آفتابی میخواهید عکس بگیرید وخورشید پایین آمده ، حواستان باشد خورشید درست پشت سر شما نباشد زیرا صورت و چشم ها کج و بد حالت میشوند .
8. عکس برداریتان را کنترل کنید
با گروهی از عکاسان که بودم می دیدم، موقع گرفتن عکس به اندازه ی کافی سریع عمل نمی کنند.
وبا کسانی که می خواهند ازآنها عکس بگیرند، ارتباط درست ندارند . صحبت کردن با آنها مهم است ،اجازه بدهید آنها بدانند که شما از آنها چه میخواهید ،آنها را وادار کنید بخندند ،به آنها بگویید که ژستشان خوب است وچه مدت باید به همان شکل باقی بمانند .

در ضمن شما باید انگیزه بدهید مثلا: در مراسم ازدواج شما باید مردم را تشویق کنید ژست بگیرند واز شما بخواهند چند تا عکس دسته جمعی بگیرید. وقتی شما به آنها انگیزه بدهید ، آنها میل بیشتری  برای ژست وعکس گرفتن پیدا می کنند .
نکته ی کار بردی دیگر این است که اگر شما بتوانید دور بین را ببینید دور بین هم میتواند شما را ببیند . این یک نکته ی کلیدی است برای اینکه بتوانید صورت هر کس را در عکستان داشته باشید .
اگر در مراسمی عکاس های بیشتری غیر از شما بودند، اجازه بدهید آنها کارشان را تمام کنند بعد شما شروع کنید  ، اینطوری توجه دیگران به شما جلب میشود ودیگر هر کس یک طرف را نگا ه نمیکند .
البته شما نباید مثل یک دیکتاتور به مردم دستور بدهید که چه طور ژست بگیرند ،آن وقت با جماعتی عصبانی روبرو میشوید .بهترین عکاس می داند که چطور باید توجه مردم را جلب کند . او باید با خواسته های آنها کنار بیاید وبگذارد آنها آرام وشاد باشند .

عکس دسته جمعی
9. برای گروههای بزرگ
عکسبرداری از گروههای بزرگ میتواند خیلی سخت باشد اما شما میتوانید آنها را بصورت زیگزاگی قرار دهید ،افراد بلندتر را در قسمت  عقب و بقیه را به ترتیب  قد  دریک مسیر دراز تا نزدیک دوربین به طور زیگزاگی قرار میدهیم .
یک راه حل این است که نسبت به دیگران بالاتر بایستید .اگر در یک مراسم ازدواج عروس وداماد از من بخواهند یک عکس بزرگ دسته جمعی بیاندازمT من ترتیب یک نردبان را میدهم . (من حتی به بالای بام کلیسا هم رفته ام ) برای اینکه ازمردمی که پایین هستند عکس بگیرم .این کار باعث میشود عکستان نمای جالبی داشته باشد اگر دیافراگم دوربینتان بازباشد .
10. از یک سه پایه برای دوربینتان استفاده کنید
به چند دلیل استفاده از سه پایه برای دوربین مفید است .اول اینکه سه پایه نشانه ی جدی بودن در کارتان است و توجه دیگران را به شما جلب میکند (چشمگیر وخیره کننده است وکارتان را حرفه ای نشان میدهد ) .دوم اینکه به شما آزادی بیشتری میدهد تا ژستهای بهتری را برای افراد فراهم کنید .دوربینتان را روی سه پایه قرار دهید وآماده ی عکس گرفتن شوید ودرلحظات ضروری لحظه ها را شکار کنید .

عکس دسته جمعی
11. حتما با خودتان یک دستیار داشته باشید
اگرمیخواهید یک گروه خیلی بزرگی عکس بگیرید داشتن یک دستیار میتواند کمک خیلی بزرگی باشد .
همچنین وقتیکه چندین عکس دسته جمعی میخواهید بگیرید ، داشتن دستیار بطور باور نکردنی تاثیر دارد .(مثلا در یک مراسم ازدواج زمانی که میخواهید از یک خانواده به شکلهای مختلفی عکس بگیرید). درچنین مواردی من ازآن زوج میخواهم یک نفر از دوستان یا آشناهایشان راکه با جماعت  راحت تر وآشناتر است به کمک من بفرستند . او همه را برای عکس آماده میکند واینطوری کسی از قلم نمی افتد ودرضمن چونکه او از افراد نزدیک است وبا آنها برخورد ملایم و خوبی دارد از دست او ناراحت نمی شوند .
12.لبخند
بله ، شما باید لبخند بزنید. سعی کنید در طول عکسبرداری شاد باشید ولذت ببرید آنوقت خواهید دید که همه همینطور هستند . معمولا بعد از برگشتن از عکسبرداری مراسم ازدواج فک درد میگیرم به خاطر لبخند هایی که داشتم .این راه خیلی خوبی است برای ایجاد آرامش ولحظات خوب بین آنها . لبخند واقعا کار ساز است .


تهیه و ترجمه برای سایت عکاسی دات نت

مهرداد صالحی

منبع مقاله:

www.digital-photography-school.com

این مقاله را برای علاقه مندان به عکاسی به اشتراک بگذارید

۰ پاسخ به "چطور عکس دسته جمعی خوب بگیریم؟-قسمت دوم"

ارسال یک پیغام

ساماندهی

logo-samandehi

درباره ما

موسسه مهرآنا تصویر ویرا | عکاسی دات نت |  با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران دارنده مجوز نشر آنلاین می باشد.
 اطلاعات تماس  

تلفن عکاسی دات نت تهران-35متر قیطریه- خیابان روشنایی- کوچه بهرام شمالی- بن بست شقایق- پلاک1- واحد4

021-88223214     info@akasi.net

به روز باشید

  تلگرام عکاسی دات نت
اینستاگرام عکاسی دات نت