HTC 10 در برابر iPhone 6s ، Galaxy S7 و LG G5؛ عکاسی در نور کم

سرانجام HTC با معرفی پرچم‌دار جدید خود HTC 10 گوشی هوشمند تمام‌عیاری را که دو سال منتظر دیدن آن بودیم روانه‌ی بازار کرد. البته پرچم‌داران دو سال گذشته‌ی این کمپانی یعنی HTC One M8 و HTC One M9 هر دو در کل گوشی‌هایی عالی بودند ولی مشکلی مشترک جایگاه آن‌ها را تنزل داده بود؛ مقایسه‌ها نشان می‌داد که در زمینه‌ی عکاسی و به‌ویژه در نور کم گوشی‌های رده‌بالای دیگر به‌راحتی دوربین‌های ناامیدکننده‌ی M8 و M9 را از دور رقابت خارج می‌کنند. البته HTC 10 با پرچم‌داران پیشین HTC تفاوت دارد و قدرت خود را در زمینه‌ی عکاسی چه در نور روز و چه در شرایط نوری نامساعد نشان داده است. حال HTC فرصت دارد تا جایگاه خود را به‌عنوان یکی از رقبای نیرومند در حوزه‌ی عکاسی موبایل تثبیت کند. ولی پیش از آن باید در برابر رقبای بسیار توانمندی نظیر iPhone 6s Plus ، Samsung Galaxy S7 و LG G5 بایستد. هم‌اکنون قصد داریم به‌طور خلاصه به بررسی نتایج حاصل از مقایسه‌ای بپردازیم که در زمینه‌ی عکاسی در نور کم میان دوربین این چهار گوشی هوشمند انجام شده است. پیش از ورود به رقابت اصلی بهتر است ابتدا نگاهی به مشخصات فنی دوربین‌های این چهار گوشی بیندازیم.

چارت مقایسه دوربین - HTC 10 - LG G5 - Galaxy S7 - iPhone 6s Plus

نکته‌ی مهم در مورد دوربین HTC 10 این است که این گوشی به بزرگترین سنسور و بزرگترین پیکسل‌ها مجهز شده. در تئوری این مشخصه باید منجر به کاهش نویز و افزایش میزان جذب نور شود. از سوی دیگر Galaxy S7 در میان چهار رقیب بازترین دریچه‌ی دیافراگم را دارد که خود عامل مهمی در میزان جذب نور توسط دوربین است. علاوه بر این دوربین هر چهار گوشی به لرزش‌گیر اپتیکال تصویر یا OIS مجهز است که اجازه می‌دهد برای جذب نور بیشتر سرعت شاتر را به میزان بیشتری پایین بیاورند. در کل به نظر نمی‌رسد HTC 10 دست‌خالی به این مبارزه آمده باشد ولی رقبای او هم نقاط قوت خاص خود را دارند. حال ببینیم دوربین این چهار گوشی هوشمند در عمل چه کرده‌اند.

عکاسی نور کم - HTC 10 - LG G5 - Galaxy S7 - iPhone 6s Plus - 01

متاسفانه HTC 10 به‌خوبی از پس صحنه‌ی اول برنیامد. نوردهی عکس نامناسب است و همان‌طور که ته رنگ ارغوانی آسمان نشان می‌دهد بازتولید رنگ‌ها اصلا دقیق نیست. عکس آیفون 6s Plus رنگ‌های بهتری دارد ولی نوردهی آن می‌توانست بیشتر باشد. Galaxy S7 رنگ‌ها را خوب ثبت کرده و نوردهی آن برای تاکید بر نمای ساختمان موزه کافی است ولی سایه‌ها را کاملا تیره باقی گذاشته. به نظر می‌رسد در کل بهترین عکس توسط LG G5 گرفته شده باشد. درست است که جزئیات آسمان در عکس G5 به دلیل نوردهی بیش‌ازحد از بین رفته ولی بخش‌های دیگر به واقعیت صحنه نزدیک‌تر هستند.

عکاسی نور کم - HTC 10 - LG G5 - Galaxy S7 - iPhone 6s Plus - 02

در صحنه‌ی دوم HTC 10 بهترین عملکرد را داشت. به دلیل استفاده از حساسیت ISO بالا عکس HTC 10 اندکی گرینی است ولی جزئیات فوق‌العاده خوبی دارد. آیفون هم عکس خوبی ثبت کرده؛ جزئیات آن‌قدر شارپ نیست ولی ظاهر کلی عکس طبیعی و مطلوب است. در این میان تنها Galaxy S7 موفق شده با بالا بردن بیش‌ازحد اشباع رنگ و تنظیم اشتباه تراز سفیدی رنگ‌های صحنه را به هم بریزد. البته جزئیات عکس Galaxy S7 هم خوب است ولی آثار استفاده‌ی بیش‌ازحد از شفاف‌سازی یا Sharpening در آن دیده می‌شود. LG G5 با جزئیات غنی و رنگ‌های دقیق بازتولیدی صحیح از صحنه ارایه داده است.

عکاسی نور کم - HTC 10 - LG G5 - Galaxy S7 - iPhone 6s Plus - 03

صحنه‌ی بعدی بسیار رضایت‌بخش است؛ چراکه هر چهار گوشی آن را با جزئیات بالا، رنگ‌های دقیق و نوردهی خوب ثبت کرده‌اند. Galaxy S7 بار دیگر تمایل خود را به بالا بردن غلظت رنگ نشان داده ولی این بار افراط نکرده است. HTC 10 و LG G5 به دلیل ثبت جزئیات بیشتر در سایه‌ها از این آزمون نمره‌ی بهتری می‌گیرند.

عکاسی نور کم - HTC 10 - LG G5 - Galaxy S7 - iPhone 6s Plus - 04

نتایج آزمون‌ها تا اینجا نشان می‌دهد که HTC 10 هراسی از بالا بردن حساسیت ISO ندارد. بالا رفتن ISO منجر به بالا رفتن نویز دیجیتال می‌شود. این موضوع در این صحنه با محو شدن جزئیات ظریف به دلیل استفاده از حساسیت بسیار بالا کاملا مشهود است. البته عکس HTC 10 در کل تصویر خوبی است ولی از دست رفتن جزئیات به‌خوبی جلب‌توجه می‌کند. آیفون 6s Plus و Galaxy S7 هر دو با میزان خوب جزئیات و نوردهی کافی به واقعیت نزدیکتر شده‌اند. ولی این LG G5 است که با ثبت جزئیات بسیار خوب و رنگ‌های کاملا دقیق باید برنده‌ی این دور از رقابت معرفی شود.

عکاسی نور کم - HTC 10 - LG G5 - Galaxy S7 - iPhone 6s Plus - 05

در این صحنه هم هر چهار گوشی عملکرد خوبی داشته‌اند. هر چهار عکس علی‌رغم تفاوت اندک رنگ‌ها در ثبت جزئیات زیاد با هم اشتراک دارند. بااین‌حال عملکرد LG G5 و HTC 10 در گرفتن عکسی طبیعی رضایت‌بخش‌تر است. اگر Galaxy S7 هم شارپنس تصویر را تا این حد بالا نمی‌برد می‌توانست عکس بهتری تولید کند.

عکاسی نور کم - HTC 10 - LG G5 - Galaxy S7 - iPhone 6s Plus - 06

در صحنه‌ی آخر تنها منبع نوری قابل‌توجه یک تیر چراغ‌برق شهری بوده است. مشخصا این نور برای گرفتن عکسی مناسب توسط هیچ‌کدام از این چهار گوشی کافی نبوده. همان‌طور که از حساسیت‌های ISO بالای به‌کاررفته توسط دوربین‌ها انتظار می‌رود تمام عکس‌ها جزئیات اندکی دارند. در این مورد بهترین عکس توسط Galaxy S7 گرفته شده. به نظر می‌رسد دوربین Galaxy S7 موفق شده بیشترین نور را جذب کند و در نتیجه جزئیات عکس آن بهتر است.

نتیجه‌گیری

پیش از جمع‌بندی نتایج و اعلام برنده لازم است به HTC بابت پیشرفتی که داشته تبریک گفت. سرانجام HTC پرچم‌داری تولید کرده که دوربین آن شانه‌به‌شانه‌ی رقبای قدر پیش می‌رود. درست است که HTC 10 موفق به پیروز شدن در این مقایسه نشد ولی توانست به‌خوبی با حریفان رقابت کند.

LG G5 در این مقایسه برتری خود را نشان داد. دوربین LG G5 موفق شد در اکثر صحنه‌ها تنها با فشردن دکمه‌ی شاتر عکس‌هایی شفاف و با جزئیات فراوان بگیرد. همچنین این نکته هم از اهمیت زیادی برخوردار است که نتایج LG G5 از ثبات بالایی برخوردار بودند. تقریبا تمام عکس‌هایی که در شب گرفته‌شده بسیار بسیار خوب از کار درآمده‌اند.

دوربین Galaxy S7 از قابلیت‌های بالقوه‌ی بالایی برخوردار است و رضایت‌بخش بودن عکس‌های آن را نمی‌توان انکار کرد. هرچند با توجه به تمایل نرم‌افزار دوربین Galaxy S7 به دستکاری بیش‌ازحد جنبه‌های خاصی نظیر کنتراست و غلظت رنگ هنوز عکس‌های آن جای بهبود دارند. بااین‌حال در زمینه‌ی عکاسی در نور کم دوربین Galaxy S7 یکی از بهترین‌هاست.

درست است که آیفون 6s Plus در رتبه‌ی چهارم قرار گرفته ولی اختلاف امتیاز ناچیزی با رقبا دارد. در واقع اختلاف به‌قدری کم است که می‌توان از آن چشم‌پوشی کرد. طبق معمول آیفون در سرعت و سهولت استفاده برتری دارد و همین موضوع آن را به انتخابی عالی برای عکاسان با هر سطحی از دانش و مهارت تبدیل می‌کند.

Final-score

منبع: Phone Arena

منبع: دیجی‌کالا

۰ پاسخ به "HTC 10 در برابر iPhone 6s ، Galaxy S7 و LG G5؛ عکاسی در نور کم"

ارسال یک پیغام

ساماندهی

logo-samandehi

درباره ما

موسسه مهرآنا تصویر ویرا | عکاسی دات نت |  با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران دارنده مجوز نشر آنلاین می باشد.
 اطلاعات تماس  

تلفن عکاسی دات نت تهران-35متر قیطریه- خیابان روشنایی- کوچه بهرام شمالی- بن بست شقایق- پلاک1- واحد4

021-88223214     info@akasi.net

به روز باشید

  تلگرام عکاسی دات نت
اینستاگرام عکاسی دات نت